Štvaly ho vyhozené jednorázové menu boxy v kontejnerech. A tak se rozhodl, že s tím něco udělá.
Zakladatel startupu REkrabičky, Ondřej Širočka, se už nemohl dívat na to, jak jeho kolegové v IT firmě, neustále plní koše plastovými menu boxy. „V práci si mý kolegové objednávali krabičkové diety, denně jim chodilo až pět jídel zabalené zvlášť v plastových menu boxech. Ty pak končily v koši. A tak mě napadla myšlenka používání nějakých vratných obalů a začal to probírat s firmami, které jídlo rozváží.“
Ondřej Širočka, zakladatel startupu REkrabička.
Samotné firmy si byly vědomy tuny vyhozeného zbytečného odpadu, problém však viděli ve složité logistice vyzvedávání obalů atd. První kroky s vratnými menu boxy tedy nebyly příliš úspěšné. Rodilý Ostravák se však nevzdával.
Vratné menu boxy v restauracích
„S REkrabičkami jsem oslovil restaurace a ohlasy byly tak pozitivní, že jsem nakoupil první krabičky, které se daly na jídlo používat opakovaně a předloni v červnu jsem rozjel spolupráci s první desítkou restaurací v Brně.“
REkrabičky v restauracích
Projekt s vratnými menu boxy měl pozitivní ohlasy a během chvíle přibylo dalších deset restaurací v Praze. Pan Širočka se rozhodl REkrabičkám věnovat naplno, a tak po třech měsících skončil v IT firmě.
Na začátku bylo potřeba doladit samotné menu boxy. Ty prvotní nebyly zcela ideální, takže se Ondřej pustil do vývoje krabiček, které by lépe vyhovovaly požadavkům. „Vymýšleli jsme co nejlepší design a hledali vhodný materiál. Zvažovali jsme takové materiály jako je sklo, dřevo nebo nerez. Nejlepší však byl speciální odolný plast, který je lehce udržitelný, lehký a dá se dobře recyklovat.
Zákusky v REkrabičce, na saních po babičce.
REkrabičky se vyrábějí v Česku, na tom si také celý startup zakládá. V loňském roce v dubnu REkrabičky konečně vyrazily na trh s novými vratnými menu boxy.
Menu boxy v době pandemie
V prvních vlnách pandemie to s restauracemi bylo složitější, byly totiž dost opatrné a zrovna v těchto dobách neměly moc sil zkoušet něco nového. Brzy však začaly obracet, a to hlavně díky tomu, že si lidé začali více kupovat jídla s sebou, a tak se zájem o vratné menu boxy opět rozjel.
K dnešnímu dni REkrabičky využívá 130 restaurací a podnikových kantýn v Česku. Vratných menu boxů je nyní v oběhu zhruba 20 tisíc. Díky tomu se uspoří cca 1,5 tuny odpadu měsíčně.
REkrabičky s českou kuchyní
Jak REkrabičky fungují…
Firmy si vratné menu boxy pronajímají, včetně služeb, jako je například výměna za poškozené krabičky. Ty pak svým zákazníkům nabízí jako alternativu pro zabalení jídla s sebou. V takovém případě zákazník zaplatí zálohu za krabičku a při jejím vrácení získá zálohu zpět.
Širočka vidí potenciál i v cizině: „V Německu, kam už dodáváme vyšší tisíce REkrabiček pro službu Vytal, je o to velký zájem. Pod vlastní značkou se chystáme expandovat na Slovensko a do Polska. V Česku budeme svou službu dále rozvíjet, nyní rozvíjíme menu boxy na polévky a menší pokrmy. Chystáme i speciální obaly pro supermarkety a na festivaly.“ Celou službu by chtěl Širočka také digitalizovat, aby mohli zákazníci sledovat, jak se obaly využívají a jaký mají pro ně přínos.
Jednorázové plasty v červenci končí
To, že jednorázové plasty zamořují naši planetu, se, dle již zveřejněných článků na tomto webu, zřejmě všichni shodneme. Každým rokem přichází nějaké omezení jednorázových plastů. Výjimkou nebude ani tento rok. Jaké zákazy padnou v roce 2021? S rokem 2021 přichází…
Lego se zbavuje plastů, plastové sáčky nahradí sáčky z papíru
V dánské firmě Lego se v posledních letech hodně debatuje o tom, jakým materiálem nahradí ten plastový. Od příštího roku Lego nahradí plastové sáčky za papírové. Plastové sáčky by pak měly být zcela nahrazeny do pěti let. Lego a její tržby Lego v loňském roce dosáhlo…
Billa se po velmi diskutované studii vrací k igelitkám. Je to správný krok?
Nemůžeme souhlasit s některými zadanými vstupy k vypracování studií, jejichž výsledky jsou zcela zavádějící. Navíc plastové tašky, které Billa…
…a stahujte naší první e-knihu:
Jak se zbavit igelitek jednou provždy
Zajímá vás, v čem si odnést nákup z obchodu, když ne v igelitové tašce? Nebo jaký mají vůbec plasty vliv na naše zdraví a jak omezit jejich spotřebu? Na vše vám dáme odpověď v našem novém e-booku.
Budeme rádi za vaše postřehy, co se děje v „Eko světě“.
Podělte se s námi o vaše zkušenosti s ekologickým smýšlením, povyprávějte nám o vašich Eko krocích. Pište níže. Čekáme na to!
Odměňte nás odběrem na Facebook stránkách a sledujte tak projekt Bez igelitky!
#BEZIGELITKY