Online nakupování se rychle stalo součástí našeho každodenního života. Nakupovat můžeme kdykoliv a odkudkoliv. E-shopy jsou pro nás otevřené 24 hodin, 7 dní v týdnu a svou objednávku můžeme zrealizovat z pohodlí našeho domova nebo během přestávky v práci. Po objednání je nám zboží doručeno většinou do druhého dne až k nám domů, nebo do práce. Má vůbec online nakupování nějaké nevýhody? Ano, má. Srovnali jsme pro vás výhody a nevýhody offline a online nakupování a k tomu připsali pár eko myšlenek, jak nakupovat co nejšetrněji k přírodě v obou případech.
Offline a online nakupování
Hlavní výhodou nakupování přímo v prodejnách je především možnost fyzického shlédnutí produktů, vyzkoušení a porovnání s ostatními produkty. U online nakupování je zase hlavní výhodou pohodlnost. V podstatě není třeba vyvíjet příliš aktivity k nakupování.
Nevýhodou offline nakupování může pro někoho být to, že musí obchod navštívit. Někdo naopak rád navštěvuje obchodní centra a tráví zde poměrně dost svého volného času.
Obchodní centra jsou stavěna tak, a dělají vše proto, abyste se tam cítili co nejlépe a trávili tam co možná nejvíce svého času. Je to specifická vůně, přirozené osvětlení, udržovaná přijatelná teplota, mírné barvy interiéru. Všechny tyto podněty, kterým je člověk vystaven, ovlivňují endorfin (hormon štěstí). Množství endorfinu se pak umocní provedením nějakého nákupu.
Pro někoho se pak může nakupování stát novou drogou. Vyspělé technologie, vědecké výzkumy a psychologie, společně tvoří propracovaný a léty ověřovaný marketing. Lákavé slevy, otravné reklamní newslettery v emailech, reklamy v televizích, fenomén Black Friday, člověk se tak snadněji stává obětí neukojitelného nakupování.
V praxi to pak vypadá tak, že člověk nakupuje jen proto, že něco bylo v akci. Přeplněné šatníky oblečením, které nikdy nenosili, protože se jim vlastně ani tak moc nelíbí, nebo protože jim velikostně úplně nepadne. Zanedlouho se takové ošacení objeví na skládce, nepoužité, nikdy nenošené. Těmito, mnohdy zbrklými nákupy, podporujeme druhého největšího znečišťovatele na Zemi, textilní průmysl.
Offline nakupování
Tu největší výhodu jsme již zmínili, v obchodě si můžeme zboží prohlížet. Po zaplacení máme zboží hned u sebe a můžeme ho tak začít okamžitě používat. Pokud je prodejna vzdálená několik kilometrů, tak se většinou přiblížíme automobilem, čímž přispějeme k množství vyprodukovaných emisí. Jednotlivé prodejny nesou své ekologické břemeno, jejich provoz je náročný na osvětlení, vytápění nebo klimatizaci. Zásobování obchodů znamená pravidelné cesty kamionů, letadel či lodí.
Výhody offline nakupování
- Zboží si prohlédneme, porovnáme, vyzkoušíme
- Protože jsme si zboží vyzkoušeli, tak je menší pravděpodobnost vrácení
- Po zaplacení lze produkt ihned používat
- Šetříme obalovým a výplňovým materiálem
- Potenciální ušetření vyprodukovaných emisí ze strany zákazníka
Nevýhody offline nakupování
- Produkce emisí kvůli naskladňování
- Nakupování zákazníkům bere čas a energii
- Nezdravé trávení svého volného času
- Spotřeba el. energie
Jak na šetrnější offline nakupování
- Nabízet papírové tašky jako ekologickou variantu odnosné tašky
- Docházet do prodejny pěšky
- Nenechat se zlákat výhodnými nabídkami, slevami nebo kupóny
- Kupovat pouze to, co opravdu využijeme
- V obchodních centrech trávit pouze dobu nezbytně nutnou
Levné papírové tašky s potiskem
Sháníte levné papírové tašky s potiskem do vašeho obchodu?
Pro snadný výběr vám v tomto článku doporučujeme nejprodávanější eko tašky a pro snazší představu o jejich velikosti vypisujeme i potraviny, které budete s taškou schopni odnést:
Online nakupování
Po výčtu nevýhod u offline nakupování se online nakupování může jevit jako ta ekologičtější varianta, skoro bez žádné ekologické nevýhody. Opak je pravdou. I online nakupování má své pro i proti. Opět záleží jenom na lidech, jak se k tomu postaví a zda se zachovají co nejvíce ekologicky jak jen dovedou.
Zákazníci si při nakupování například mohou dát tu práci s výběrem vhodné velikosti, vyhledat velikostní tabulku nebo se poradit s e-shopem. Někteří nakupují dvě velikosti stejného oblečení a po vyzkoušení pak jednu velikost vracejí zpět, čímž přispívají k množství vyprodukovaných emisí.
E-shop může zvolit obalový materiál šetrnější k přírodě a zboží balit vždy do nejmenšího rozměru, jak je jen možné, a tím ušetřit místo v dodávce u přepravce. Přepravce pak bude schopný při své rutinní cestě pojmout více zásilek.
Výhody online nakupování
- Nakupování kdykoliv a odkudkoliv
- Minimální energetická náročnost při provozování e-shopu
- V krátkém čase můžeme navštívit více obchodů bez vyprodukování emisí
- Můžeme nakoupit i v nám vzdáleném nebo špatně dostupném obchodě
Nevýhody online nakupování
- Zboží si nemůžeme prohlédnout nebo vyzkoušet
- Používání obalového materiálu
- Po zaplacení vyčkáváme na doručení objednávky
- Vysoké procento vrácení zboží, u oblečení v českých e-shopech se tomu děje u 50 % objednávek
- Přepravce při doručování přispívá k množství vyprodukovaných emisí
Jak na šetrnější online nakupování
- Možnost osobního vyzvednutí na prodejně bez obalového materiálu
- Zvolit ekologičtější výplně, nepoužívat igelitové, bublinkové folie nebo polystyrenové kostičky
- Používat papírovou pásku místo klasické izolepy
- V době doručování být na doručovací adrese nebo požádat partnera, kolegu či souseda o převzetí zásilky a vyhnout se tak vyšší produkci emisí
- Nakupovat pouze produkty, které využiji a vyhnout se tak vrácení zboží
- Při volbě přepravy využívat klasickou dopravu a vyhnout se express doručení, kdy mnohdy dodávky jezdí poloprázdné.
Ekologický tip jak pro zákazníky, tak obchodníky na závěr
Už jste slyšeli o mapě „Reduca“? Je to mapa míst po celé České republice a Slovensku kam lze odnést kartonové krabice, ve kterých vám byly doručeny vaše objednávky. Pokud máte e-shop a ocenili byste takové krabice, tak se stačí do mapy registrovat. Lidé, žijící v blízkém okolí, budou o vás rychle vědět. Více informací v našem článku:
Reduca. Mapa míst, kde nakoupíte vše bez obalu
Pokud jste již přemýšleli o tom, že byste třeba jen ze zvědavosti navštívili některý ze zero waste obchodů, ale nevíte, kde se takový obchod nachází, tak mapa Reduca vám v tomto snadno pomůže. Reduca je unikátní mapa se seznamem míst, kde nakoupíte vše bez obalu. Těch…
Zdroj:
www.nasebio-eko.sk/nakupujete-online-poradime-vam-ako-spravit-aj-vase-nakupovanie-udrzatelne-a-ekologicke/?
fbclid=IwAR0VCfouRAVLJXFkAbo4JDd_1acPYvKhiP_C1-d429QBAWtsyjuj9E9ZrIk
www.profile.ru/news/society/eksperty-ocenili-doxody-internet-magazinov-v-chyornuyu-pyatnicu-199503/
www.slevove.cz/zavislost-na-nakupovani/
Plojharovi pracují s papírem už přes 130 let
Už pátá generace Plojharů se soustředí na papír. Co předcházelo samotnému založení rodinné firmy a jakým nástrahám a krizím museli během těch 130 let čelit? V závěrečné části článku jsme pro vás zpracovali žebříček deseti rodinných českých firem v roce 2021. Znáte je…
Reknihy a Knihobot aneb moderní cirkulární ekonomika s knihami
Lidi dneska nečtou. Mladý spíše zajímají počítače. Na čtení nemají čas. Dneska jsou v oblibě ty e-knihy. Asi jste už také zaslechli jeden ze zmíněných mýtů nebo se vám poštěstilo a slyšeli jste všechny a k tomu i nové a originálnější. Tento článek je takovým bořičem…
Billa se po velmi diskutované studii vrací k igelitkám. Je to správný krok?
Nemůžeme souhlasit s některými zadanými vstupy k vypracování studií, jejichž výsledky jsou zcela zavádějící. Navíc plastové tašky, které Billa…
…a stahujte naší první e-knihu:
Jak se zbavit igelitek jednou provždy
Zajímá vás, v čem si odnést nákup z obchodu, když ne v igelitové tašce? Nebo jaký mají vůbec plasty vliv na naše zdraví a jak omezit jejich spotřebu? Na vše vám dáme odpověď v našem novém e-booku.
Budeme rádi za vaše postřehy, co se děje v „Eko světě“.
Podělte se s námi o vaše zkušenosti s ekologickým smýšlením, povyprávějte nám o vašich Eko krocích. Pište níže. Čekáme na to!
Odměňte nás odběrem na Facebook stránkách a sledujte tak projekt Bez igelitky!
#BEZIGELITKY