Plastu bylo dost a každý člověk i firma může přispět ke snížení produkce plastového odpadu. Přečtěte si 5 snadných způsobů, jak na to, a vyzkoušejte některý z nich také u vás.

1) Nakupujte v obchodech bez obalů

Velké procento plastového odpadu tvoří obalové materiály, kterých v obchodech najdete opravdu hodně. Z tohoto důvodu vznikly takzvané „zero waste obchody“ neboli obchody bez obalů, které se snaží snížit spotřebu jednorázových plastů.

Funguje to jednoduše. Potřebujete-li koupit tekuté mýdlo, vyrazíte do obchodu i s nádobkou, do které si načepujete, kolik bude třeba. Stejně tak si zde odsypete potřebné množství luštěnin, těstovin, rýže a dalších potravin.

2) Řekněte ne igelitkám

Kolikrát jste už přišli do obchodu a zjistili, že nemáte tašku, ve které byste svůj nákup odnesli? Určitě se vám to už párkrát stalo a rozhodně nejste sami. Řešení je přitom tak jednoduché: koupit si za pár korun plastovou tašku přímo v obchodě a v ní svůj nákup odnést až domů.

Takové tašky ale často poslouží jen jedenkrát a poté skončí v kontejneru na plastový odpad nebo ještě hůř ve směsném odpadu. Zbavte se zbytečného plastu ve svém životě a kupujte raději papírové tašky nebo si přineste vlastní. Stačí, když si ji po použití hned vložíte do svého batohu nebo kabelky. Myslete na to.

3) Pořiďte si filtrační konvici na vodu

Neobejdete se bez balené vody, protože ta z kohoutku vám zkrátka nechutná? Vyzkoušejte filtrační konvici, voda z ní chutná přímo skvěle.

4) Kupujte zeleninu a ovoce od farmářů

Nákupem zeleniny a ovoce přímo od farmářů nejenže podpoříte místní zemědělce a dopřejete si opravdu zdravé potraviny, ale také přispějete ke snížení spotřeby plastu, do kterého se často balí například rajčata, okurky, avokáda, grepy, papriky, saláty, pomela, nebo dokonce jablka.

5) Dávejte přednost rozložitelným plastům

Všechny plasty nejsou špatné. Slyšeli jste už o takzvaných degradabilních nebo kompostovatelných plastech? Degradabilní plasty jsou obohaceny přísadou urychlující rozklad, který u plastových výrobků probíhá desítky let. Ty kompostovatelné se zase snadno rozloží. Vyrábí se z nich například sáčky do odpadkového koše a další produkty.

Nicméně stále existuje řada pochybností, zda jsou tyto plasty v praxi skutečně rozložitelné, a proto se domníváme, že této oblasti je potřeba věnovat ještě hodně pozornosti.

Snížit spotřebu plastu ve svém životě může každý – a naprosto jednoduše. Možností je mnohem víc, proto zkuste zapřemýšlet, které plastové výrobky nejčastěji vyhazujete a jakým způsobem byste tomu mohli zabránit.

Jak se zbavit igelitek jednou provždy

Zajímá vás, v čem si odnést nákup z obchodu, když ne v igelitové tašce? Nebo jaký mají vůbec plasty vliv na naše zdraví a jak omezit jejich spotřebu? Na vše vám dáme odpověď v našem novém e-booku.