To, že je nějaký produkt ekologický a jeho používáním dáváme najevo své ekologické smýšlení neznamená, že se nám ještě naše pozitivní postoje k ekologii nemohou vymknout z rukou. Často se tak stává i nevědomky. I zde platí staré babské pravidlo „s ničím bychom to neměli přehánět“.

Látkové tašky v posledních letech zažívají boom

S látkovými taškami se roztrhl pytel, a to doslova. Je dobře, že lidé začali nahrazovat igelitové tašky látkovou taškou, jenže zároveň s tím začali látkové tašky hromadit. A právě zde se rozchází prvotní myšlenka „být více ekologický“ s tou opravdovou ekologickou myšlenkou. Toto si mnoho lidí ani neuvědomuje.

Látkové tašky zdarma

Věříme, že u většiny firem, rozdávající látkové tašky zdarma, je záměr etický, jenže si mnohdy neuvědomují, že cokoliv dostane jejich zákazník zadarmo, tak za čas si přestane takového produktu vážit nebo úplně zapomene, že takový produkt už má.

látkové tašky s potiskem

Naturální látková taška s potiskem ekologickou vodou ředitelnou barvou.

 

Londýnská umělkyně Venetia Berryová schválně jednou spočítala, kolik se jí těchto látkových tašek zdarma ve skříni už nakupilo. Napočítala jich minimálně 25. Většinou šlo o látkové tašky s potiskem od módních značek, retro obchodů, butiků, uměleckých krámků až po venkovské hotely.

Osmadvacetiletá Berryová v listu The New York Times prohlásila, že látkové tašky dostává, aniž by měla na výběr. A tady už narážíme na neetické chování mnohých obchodníků. Na první pohled se takové značky tváří, že jim záleží na ekologii, avšak rozdáváním látkových tašek zdarma dělají velmi snadno z lidí chodící billboardy.

Papírové tašky vs Látkové tašky

Jak papírové, tak i látkové tašky jsou k ekologii šetrnější než tašky igelitové, které se rozkládají až 500 let. A to ještě nevíme, co se s běžnou igelitkou za takovou dobu přesně děje, protože jsme v takové době historicky nemohli nikdy být. Víme jen, že při rozkladu se z plastu do půdy uvolňují jedy, které mají negativní dopad na pěstování plodin. Když se ale rozkládají papírové nebo látkové tašky, tak se do půdy žádné jedy neuvolňují.

online nakupování

Levné papírové tašky s potiskem

Sháníte levné papírové tašky s potiskem do vašeho obchodu?

Pro snadný výběr vám v tomto článku doporučujeme nejprodávanější eko tašky a pro snazší představu o jejich velikosti vypisujeme i potraviny, které budete s taškou schopni odnést:

Ani jedna, z již zmíněných tašek, by neměla sloužit jednorázově. Pokud to člověk myslí s ekologií opravdu vážně, měl by používat každou svou další pořízenou tašku co nejdéle to lze. A nejen u tašek, toto pravidlo by mělo platit všeobecně u všech produktů, které člověk používá.

látkové tašky porovnání

Nově nabízíme látkovou tašku s širokým dnem. S touto taškou odnesete srovnatelně stejně objemný nákup jako se dvěma klasickými taškami.

Látkové tašky s potiskem

Když už vám látková taška dosloužila, tak na výhoz slouží popelnice určené na textil. Při recyklaci látkové tašky mohou nastat komplikace v případě, kdy má na sobě taška potisk barvami na bázi PVC. Odstranění tzv. plastizolového potisku z látkové tašky je chemicky extrémně náročné. My naše látkové tašky potiskujeme ekologickými vodou ředitelnými barvami, které jsou při odbourávání nezávadné.

Naše látkové tašky jsou vyráběny ze 100 % bavlny, která je královnou textilních surovin. Je pevná, odolná, a přitom měkká a příjemná na dotek. Bavlna při praní snese vysoké teploty, přírodní nebo bílá bavlněná textilie zvládne i teploty v rozmezí 60 °C – 95 °C. V barevných variantách je třeba bavlnu prát na 30 °C.

černá látková taška

Jaká doporučení z článku plynou?

Možná jste si ani nevšimli všech doporučení, která v článku zazněla. Tady jsou eko doporučení, která zazněla v dnešním článku:

  1. Hromaděním ekologických produktů nebudeme ekologičtější, ekologičtější budeme v momentě, kdy nahradíme dosloužený produkt ekologickým produktem.
  2. Pokud již vlastníte ekologickou tašku, tak se snažte vyhnout pořizování dalších tašek, byť by byly zadarmo.
  3. Jestliže máte při nakupování na výběr z více druhů tašek, tak raději volte tu tašku, která je ze všech nabízených nejvíce ekologická.
  4. Doslouženou látkovou tašku vyhazujme do kontejnerů určených na textil.
  5. K igelitové, papírové ani látkové tašce nepřistupujme jako k jednorázové. Všechny tašky používejte co nejdéle, až „do roztrhání“.
  6. Recyklace není jediným řešením, je to náročný proces. Řešením je omezení vyprodukovaných odpadků.
  7. Vyvarujte se pořizování látkových tašek s potiskem barvami z PVC. U nás lze pořídit látkové tašky s potiskem ekologickými barvami. Odstranění plastizolových barev z látkové tašky při recyklaci je chemicky extrémně náročný proces.
  8. Vyhněte se častému praní látkové tašky, to by mohlo bavlněná vlákna tašky oslabit a zbytečně tak zkrátit její životnost.
  9. Myslete ekologicky.
mapa Reduca

Reduca. Mapa míst, kde nakoupíte vše bez obalu

Pokud jste již přemýšleli o tom, že byste třeba jen ze zvědavosti navštívili některý ze zero waste obchodů, ale nevíte, kde se takový obchod nachází, tak mapa Reduca vám v tomto snadno pomůže. Reduca je unikátní mapa se seznamem míst, kde nakoupíte vše bez obalu. Těch…

 

 

V minulých dílech:

online nakupování

Offline vs online nakupování. Které je šetrnější k přírodě?

Online nakupování se rychle stalo součástí našeho každodenního života. Nakupovat můžeme kdykoliv a odkudkoliv. E-shopy jsou pro nás otevřené 24 hodin, 7 dní v týdnu a svou objednávku můžeme zrealizovat z pohodlí našeho domova nebo během přestávky v práci. Po objednání…

Plojharovi

Plojharovi pracují s papírem už přes 130 let

Už pátá generace Plojharů se soustředí na papír. Co předcházelo samotnému založení rodinné firmy a jakým nástrahám a krizím museli během těch 130 let čelit? V závěrečné části článku jsme pro vás zpracovali žebříček deseti rodinných českých firem v roce 2021. Znáte je…

Sledujte nás na Facebooku! 

facebook taškahned

 

 

Mrkněte dále na:

 

Billa se po velmi diskutované studii vrací k igelitkám. Je to správný krok?

Nemůžeme souhlasit s některými zadanými vstupy k vypracování studií, jejichž výsledky jsou zcela zavádějící. Navíc plastové tašky, které Billa…

…a stahujte naší první e-knihu:

Jak se zbavit igelitek jednou provždy

Zajímá vás, v čem si odnést nákup z obchodu, když ne v igelitové tašce? Nebo jaký mají vůbec plasty vliv na naše zdraví a jak omezit jejich spotřebu? Na vše vám dáme odpověď v našem novém e-booku.
 

Budeme rádi za vaše postřehy, co se děje v „Eko světě“.

Podělte se s námi o vaše zkušenosti s ekologickým smýšlením, povyprávějte nám o vašich Eko krocích. Pište níže. Čekáme na to!

Odměňte nás odběrem na Facebook stránkách a sledujte tak projekt Bez igelitky!

#BEZIGELITKY