Už pátá generace Plojharů se soustředí na papír. Co předcházelo samotnému založení rodinné firmy a jakým nástrahám a krizím museli během těch 130 let čelit?
V závěrečné části článku jsme pro vás zpracovali žebříček deseti rodinných českých firem v roce 2021. Znáte je všechny?
Založení firmy Knihařství Ployhar
Tehdy vyučený zakladatel firmy František Ployhar (*1864) se po návratu z vandru, kde sbíral zkušenosti, rozhodl založit svůj vlastní knihařský podnik. Tenkrát bylo ve zvyku se po vyučení vydat do světa a posilovat své řemeslné dovednosti.
„Můj prapraděda vyrazil do světa na zkušenou. Cestoval po rakouských zemích a na německo-francouzské hranici a piloval své dovednosti v oblasti knihařství. No a když se vrátil do Budějovic, tak si založil vlastní podnik,“ vypráví 33letý Jan Plojhar, představitel páté generace rodinného byznysu.
Knihařství Ployhar bylo založeno v roce 1888 se sídlem v Budějovicích, na místě kde je dnes obchod Baťa. Po 1. světové válce v řemesle pokračoval Františkův syn Bohumil Ployhar (*1896). Ten se svým mladším bratrem v roce 1920 podnik rozšířili a začali s výrobou kartonů. Jejich hlavními odběrateli byly v té době dvě české tužkárny v Českých Budějovicích, Národní podnik a společnost Grafo.
Plojharovi pak dále založili i papírnictví. Koupili dům v Široké ulici, kde se dalších šedesát let vázaly knihy. Dodnes tam mají Plojharovi své vyhlášené papírnictví.
Podnikání v době nacismu a komunismu
Firma přežila velkou hospodářskou krizi, a to hlavně díky nápaditosti a pracovitosti svého majitele. Sotva se vymanili z krize a přišla další rána. Nacistická okupace. Bohumil Ployhar, jakožto velký národovec, odmítal pracovat pro Wehrmacht. Postupně tak přicházel o dělníky i o materiál na výrobu. Nakonec ve firmě zůstali čtyři z rodiny a jeden knihař.
Po válce byla ve firmě zavedena výroba luxusních dopisních papírů a do firmy nastupovala další generace Plojharů. Tehdejším komunistům však nebylo sympatické soukromé podnikání. Úřady do podniku nepřidělovali dělníky. Materiál na výrobu také nebyl. Plojharovi přežívali, jak se dalo, dokonce chodili po městě a sbírali staré krabice, aby mohli dělat alespoň knižní vazby.
Nakonec přišla likvidace soukromého podnikání a další plány se rázem rozplynuly. Celý majetek firmy, veškeré vybavení převzalo družstvo Znak. Firma se pak stala součástí výrobního družstva Jihokov kde Plojharovi byli zaměstnaní.
Od komunistů po současnost
Po více než třiceti letech, díky restitučním nárokům, mohl Bohumil Plojhar podnik vykoupit zpět. Plojhar rodinný podnik rozšířil o papírnictví a zakázkovou výrobu kartonáže. V roce 1993 se s výrobou přestěhovali do Boršova nad Vltavou a v centru města ponechali jen papírnictví.
Výroba kartonáže ve firmě Plojhar.
Firma v roce 2000 kupuje a rekonstruuje prostory v Rožnově. Společně se svými patnácti zaměstnanci vstupují do nadějného období. O čtyři roky později podnik přebírají Bohumil ml. a Petr Plojharovi a společně získávají významného klienta, firmu Robert Bosch. Kartonáž se rozvíjí, intenzivně se pracuje na rozvoji a investuje do zařízení.
V roce 2012 vstupuje do firmy další generace Plojharů. Jakub Plojhar (*1989) se věnuje rekonstrukci a modernizaci papírnictví v centru města. Obyčejný obchod mění na výjimečné místo s unikátní nabídkou, kde je nakupování zážitkem.
V roce 2018 (130. výročí od založení) firma zaměstnává přes 80 pracovníků a její roční obrat přesahuje 130 milionů Kč.
Žebříček rodinných firem v roce 2021
- Czechoslovak Group
Majitelé: Strnadovi
Tržby: 12,8 mld. Kč
EBITDA: 2,3 mld. Kč
Počet zaměstnanců: 3906
- Stavebniny DEK
Majitelé: Kutnarovi
Tržby: 21,2 mld. Kč
EBITDA: 1,3 mld. Kč
Počet zaměstnanců: 3093
- Mattoni 1873
Majitelé: Pasqualeovi
Tržby: 10,9 mld. Kč
EBITDA: 1,8 mld. Kč
Počet zaměstnanců: 3200
- HP Tronic
Majitelé: Hradilovi
Tržby: 17,3 mld. Kč
EBITDA: 636 mil. Kč
Počet zaměstnanců: 3006
- Promet Group
Majitelé: Materovi
Tržby: 10,5 mld. Kč
EBITDA: 808 mil. Kč
Počet zaměstnanců: 2750
- Agrostroj
Majitelé: Stokláskovi
Tržby: 6,7 mld. Kč
EBITDA: 990 mil. Kč
Počet zaměstnanců: 2856
- SYNOT holding
Majitelé: Valentovi
Tržby: 14,5 mld. Kč
EBITDA: 570 mil. Kč
Počet zaměstnanců: 2400
- Juta
Majitelé: Hlavatí
Tržby: 7,7 mld. Kč
EBITDA: 1 mld. Kč
Počet zaměstnanců: 2258
- Hruška
Majitelé: Hruzíkovi, Škrabalovi, Plevovi
Tržby: 8,5 mld. Kč
EBITDA: 463 mil. Kč
Počet zaměstnanců: 3770
- Hopi
Majitelé: Piškaninovi
Tržby: 5,8 mld. Kč
EBITDA: 491 mil. Kč
Počet zaměstnanců: 5000
Zdroj:
https://www.plojhar.cz/o-spolecnosti.html
https://forbes.cz/zebricky/rf2021/
Reknihy a Knihobot aneb moderní cirkulární ekonomika s knihami
Lidi dneska nečtou. Mladý spíše zajímají počítače. Na čtení nemají čas. Dneska jsou v oblibě ty e-knihy. Asi jste už také zaslechli jeden ze zmíněných mýtů nebo se vám poštěstilo a slyšeli jste všechny a k tomu i nové a originálnější. Tento článek je takovým bořičem…
Nejspíš jste si také všimli těch přeplněných modrých kontejnerů. Jsou plné kartonových krabic, které přitom slouží pouze k tomu, aby v nich dopravce jedinkrát doručil zákazníkovi objednávku. Takové plýtvání řeší jednoduchá aplikace… Odhozené papírové krabice…
Billa se po velmi diskutované studii vrací k igelitkám. Je to správný krok?
Nemůžeme souhlasit s některými zadanými vstupy k vypracování studií, jejichž výsledky jsou zcela zavádějící. Navíc plastové tašky, které Billa…
…a stahujte naší první e-knihu:
Jak se zbavit igelitek jednou provždy
Zajímá vás, v čem si odnést nákup z obchodu, když ne v igelitové tašce? Nebo jaký mají vůbec plasty vliv na naše zdraví a jak omezit jejich spotřebu? Na vše vám dáme odpověď v našem novém e-booku.
Budeme rádi za vaše postřehy, co se děje v „Eko světě“.
Podělte se s námi o vaše zkušenosti s ekologickým smýšlením, povyprávějte nám o vašich Eko krocích. Pište níže. Čekáme na to!
Odměňte nás odběrem na Facebook stránkách a sledujte tak projekt Bez igelitky!
#BEZIGELITKY