Lidi dneska nečtou. Mladý spíše zajímají počítače. Na čtení nemají čas. Dneska jsou v oblibě ty e-knihy. Asi jste už také zaslechli jeden ze zmíněných mýtů nebo se vám poštěstilo a slyšeli jste všechny a k tomu i nové a originálnější. Tento článek je takovým bořičem mýtů. Představíme vám dva startupy s knihami, jejich motivaci a, pro někoho na první pohled, příliš optimistické vyhlídky do budoucnosti.
Než začneme s představováním samotných startupů, prozradíme, jak to vlastně celé funguje a jestli to má vůbec smysl.
Oba startupy fungují tak, že čtenáři své nepoškozené knihy nafotí a pošlou do startupu. Na jejich platformách na to mají připravený formulář. Zanedlouho se vám startup ozve, jestli knihy splňují podmínky a domluvíte se na předání. Obě platformy chtějí nepoškozené, nepopsané knihy. Reknihy chtějí knihy maximálně 20 let staré, Knihobotu nevadí i sto let staré knihy, ale musí být v dobré kondici.
Předat knihy můžete na pobočkách, můžete se domluvit na kurýrovi, nebo nechat knihy zaslat prostřednictvím Zásilkovny, kterou obě platformy poskytují zdarma. U Knihobotu je Zásilkovna zcela zdarma a u Reknihy je zdarma od šesti knih.
Knížky poté vystaví na svém webu a až knihu prodají, tak je bývalému majiteli zaplacena provize. Provize se čtenáři sčítá na jeho registrovaném účtu. Částku si může nechat vyplatit, koupit jiné knihy nebo darovat na dobročinné účely.
Startup Reknihy pomáhá deštným pralesům.
Reknihy
Za startupem stojí třiadvacetiletý Tadeáš Kula, který se byznysem zabývá už od svých třinácti let. Tenkrát Tadeáše motivovala jeho učitelka k programování, když měl ještě v oblibě počítačové hry. A tak rozjel svůj první byznys s herními servery pro Minecraft a Counter-Strike.
Později začal s tvorbou webových stránek. Vytvářel stránky s oblečením, pak web, který doporučoval WordPress pro profesionály nebo vytvořil projekt Nasekavarny.cz mapující kavárenskou scénu. Uspěl však až s Reknihami.
Díky podnikání vydělával na svůj věk slušné peníze, ale po čase ho materialismus omrzel a dřívější touha po práci v korporátu ho opustila. Zalíbili se mu myšlenky minimalismu a udržitelnosti, a tak toužil podnikat v něčem, co má smysl a pozitivní dopad.
Tadeáš a část retýmu Reknihy.
V rámci minimalismu nechtěl Tadeáš hromadit knihy u sebe doma. Nedařilo se mu ale nalézt místo, kde by se daly dobře prodat. Facebook Bazar je časově náročný a v antikvariátu dostanete za skoro novou knihu příliš málo. A tak vytvořil vlastní platformu.
Díky zkušenostem z tvorby webu si e-shop vytvořil sám a nahrál tam své knihy. Služba Reknihy vznikla v roce 2019 v podstatě během čtyřiadvaceti hodin.
Startup Reknihy vznikl v podstatě za den. Dnes mají v databázi zhruba dvacet tisíc čtenářů a rukama prošlo už 40.000 knih.
Od malých krůčků k velkému skoku
Zlomový okamžik přišel až v polovině roku 2020, kdy startup podpořil investor Jiří Hlavenka a podnikatel Jan Sláma, se kterým Tadeáš v minulosti spolupracoval na startupu FaceUp. „První rok a půl jsme měli opravdu málo objednávek. Spolu s investicí se to konečně pořádně rozběhlo.“ Dnes Reknihy evidují kolem dvaceti tisíc registrovaných čtenářů a rukama jim prošlo čtyřicet tisíc knih.
Reknihy odebírají knihy, které jsou v dobrém stavu, mají hodnotu přes 150 Kč a jsou staré maximálně dvacet let. Majitelé je mohou buď zaslat Zásilkovnou nebo přinést na pražskou či brněnskou pobočku. Po prodeji na e-shopu dostanou část z ceny.
Pokud chcete odevzdat knihu skrz platformu Reknihy, měla by mít minimální pořizovací cenu 150 Kč, neměla by být poškozená, bez zápisků a mít maximálně 20 let od data vydání. Takto vyfocené knihy stačí zaslat skrz formulář k posouzení.
A knihy se točí…
Lidé už přinášejí i ty knihy, které na platformě sami nakoupili, takže se skutečně točí. „Stavíme na principu cirkulární ekonomiky a chceme, aby jedna knížka sloužila co nejvíce lidem. Opakovaně používáme krabice a výplně, od bublinkových výplní dáváme ruce pryč. Zapojili jsme se i do projektu Slušná firma.“ Reknihy navíc posílají pět korun na podporu organizace Rainforest Trust, která zachraňuje deštné pralesy. Za tak nízkou částku se organizaci daří ochránit zhruba 400 metrů čtverečních pralesa.
Vedle ekologie je Tadeášovi blízké motivovat mladé lidi ke čtení. On sám upustil od počítačových her a přeorientoval se na vášnivého knihomola. Své tržby chce z loňských dvou milionů korun navýšit na 22 milionů. Reknihy rostou každý měsíc o 40 %. Rostou jak skladové kapacity, tak počet zaměstnanců. V Čechách přitom vzniká vícero platforem se sdílením knih, jednou z nich je Knihobot.
Spoluzakladatelé Knihobotu Dominik Gazdoš, Pavel Pekař a David Gazdoš.
Knihobot. Konkuruje startupu Reknihy?
Tým Knihobotu vybudoval fungující firmu na koleně. Zakladatel knižního antikvariátu Dominik Gazdoš si dal za cíl v příštím roce vyplatit původním majitelům knížek sto milionů korun. Aby svou vizi naplnil, tak se spojil s investičním fondem Miton, který ho v tom podpoří částkou patnáct milionů korun.
„V posledních letech se trend sdílení věcí rozmohl a nám je tento směr sympatický. Investované peníze hodláme použít především na další budování vlastního systému pro sklad a na oceňování i katalogizaci knih, které obstarává na míru vytvořený algoritmus určující jejich finální prodejní cenu.“
Pulty, na kterých se evidují nově přijaté knihy.
Knihobot plánuje rozšířit síť takzvaných knihobodů, kam lze přečtenou knihu odnést, dále chystají expanzi do okolních států Česka. Ještě letos by chtěli svůj byznys rozjet i na Slovensku.
Knihobot nyní přijímá, fotí a nabízí do prodeje zhruba tisíc knih denně. Jejich cíl do konce roku je však zvládnout až tři tisíce knížek. Mezi rokem 2020 a 2021 evidují až čtyřnásobný nárůst. Firma si dosud vše financovala sama, a přitom jsou v černých číslech. S investorem v zádech chce své ambice naplnit ještě rychleji.
Gazdošovým cílem je motivovat lidi k tomu, aby své knihy nevyhazovali a raději se knih zbavovali ekologicky a pomohli tím i roztočit cirkulární ekonomiku. „V příštích letech bych takto chtěl zachránit minimálně dva miliony knih, a to každý rok.“
V prvním čtvrtletí 2021 našlo druhý domov už 60.000 knih.
Na rozdíl od Reknihy Knihobot přijímá knihy i sto let staré, musí však být v dobré kondici, nepoškozené, bez flíčků apod. Tadeáš z Reknihy však Knihobot nevnímá jako konkurenci, naopak je rád, že je v Čechách více lidí s podobným smýšlením.
To jako ti Češi tolik čtou?
Podle údajů ISBN databáze patří Česká republika mezi ty s největším množstvím nově vydaných titulů a Češi se zároveň řadí mezi nejintenzivnější čtenáře v Evropě. Každý Čech se věnuje čtení průměrně až sedm a půl hodiny týdně. Devět z deseti Čechů prohlásilo, že nemají problém nakoupit zboží z druhé ruky.
Zdroj:
www.forbes.cz/podnika-od-trinacti-let-ted-dava-druhy-zivot-knizkam-a-pomaha-zachranovat-pralesy
www.forbes.cz/knihy-z-druhe-ruky-lakaji-i-investory-knihobot-ziskava-15-milionu-od-mitonu
www.reknihy.cz
www.urbanstage.cz/reknihy
www.czechcrunch.cz/2020/11/dulezitost-affiliate-siti-roste-rika-studeny-jeho-vivnetworks-letos-zprostredkuje-e-shopum-prodeje-za-37-miliardy-korun
Reduca. Mapa míst, kde nakoupíte vše bez obaluJednorázové plasty v červenci končí
Pokud jste již přemýšleli o tom, že byste třeba jen ze zvědavosti navštívili některý ze zero waste obchodů, ale nevíte, kde se takový obchod nachází, tak mapa Reduca vám v tomto snadno pomůže. Reduca je unikátní mapa se seznamem míst, kde nakoupíte vše bez obalu. Těch…
Nejspíš jste si také všimli těch přeplněných modrých kontejnerů. Jsou plné kartonových krabic, které přitom slouží pouze k tomu, aby v nich dopravce jedinkrát doručil zákazníkovi objednávku. Takové plýtvání řeší jednoduchá aplikace… Odhozené papírové krabice…
Billa se po velmi diskutované studii vrací k igelitkám. Je to správný krok?
Nemůžeme souhlasit s některými zadanými vstupy k vypracování studií, jejichž výsledky jsou zcela zavádějící. Navíc plastové tašky, které Billa…
…a stahujte naší první e-knihu:
Jak se zbavit igelitek jednou provždy
Zajímá vás, v čem si odnést nákup z obchodu, když ne v igelitové tašce? Nebo jaký mají vůbec plasty vliv na naše zdraví a jak omezit jejich spotřebu? Na vše vám dáme odpověď v našem novém e-booku.
Budeme rádi za vaše postřehy, co se děje v „Eko světě“.
Podělte se s námi o vaše zkušenosti s ekologickým smýšlením, povyprávějte nám o vašich Eko krocích. Pište níže. Čekáme na to!
Odměňte nás odběrem na Facebook stránkách a sledujte tak projekt Bez igelitky!
#BEZIGELITKY