Pokud jste již přemýšleli o tom, že byste třeba jen ze zvědavosti navštívili některý ze zero waste obchodů, ale nevíte, kde se takový obchod nachází, tak mapa Reduca vám v tomto snadno pomůže. Reduca je unikátní mapa se seznamem míst, kde nakoupíte vše bez obalu. Těch míst mapa obsahuje už dnes opravdu hodně, přesvědčte se sami…

Také už vás nebaví pohled na věčně přeplněné popelnice? Chtěli byste se podílet na ekologických změnách, které jsou v posledních letech aktuální, ale nevíte, kde začít? Zkuste ve své domácnosti s regulací množství vyhozeného odpadu. V posledních letech se staly trendy bezobalové (zero waste) obchody, které zásadně pomáhají s omezením množství vyprodukovaného odpadu.

 

Co to je Zero waste?

Zero waste, ve volném překladu také jako „Nulový odpad“, je označení životního stylu. Hlavní filozofie je o zachovávání všech zdrojů způsobem uvědomělé produkce, spotřeby, opětovného používání produktů, obalů a materiálů bez spalování, bez úniků do oceánů, půdy nebo vzduchu, které ohrožují zdraví a ničí životní prostředí.

Mapa míst, kde nakoupíte bez obalu

S mapou Reduca je opět snazší být „ještě ekologičtější“. Mapa už dnes obsahuje opravdu velký počet míst, kde nakoupíte veškerý sortiment bez obalu. Vytvořila ji Martina Sumbalová, brněnská programátorka, která k ekologii tíhne už od dětství, ale teprve narození syna jí pomohlo uvědomit si veškeré souvislosti. Zamyslela se nad tím, co po sobě všechno zanechává, a vytvořila bezodpadovou mapu.

reduca bezodpadová mapa

Mapa „bez obalu“ pokrývá veškerý sortiment, od nákupu pečiva až po pořízení šroubů.

Jako zkušená programátorka si mapu vytvořila sama a začala do ní přispívat. Nechtěla mít pouze seznam obchodů potravin bez obalu, takže veškerá místa hledala na internetu a obcházela všechny možné obchody. Postupně se začali přidávat další přispívající, těch je dnes zhruba tisícovka.

Vše funguje na principu sílení informací. Pokud tedy víte o nějakém místě, kde prodávají bez obalu, neváhejte s registrací a přispějte do mapy.

Záměrem bylo pomoci ostatním lidem, kteří ještě v mnoha věcech tápou. Reduca není jen mapa, je to v podstatě návod, jak začít. Vedle mapy na webovkách se můžete začíst do blogových článků, kterých je požehnaně.

Dozvíte se třeba, jak na bezobalovou zubní pastu, jak na Vánoce bez odpadu, jak doma pomalu vychovávat malého minimalistu nebo jak na kempování „bez obalu“.

Martina Sumbalová reduca

Martina Sumbalová

Jak v obchodě nakoupím bez obalu?

Podobně jako naše babičky, když šly do místního koloniálu s košíkem a bandaskou na mléko. S sebou byste měli mít své dózy, například od zavařenin a síťové pytlíky na pečivo, ovoce a zeleninu. V obchodě vám dózy zváží a pak už jen plníte potravinou. Z celkové váhy vám pak hmotnost vaší dózy odečtou. V každém obchodě bez obalu však takové dózy a různé znovu použitelné sáčky prodávají.

Potraviny v obchodech jsou většinou v bio kvalitě nebo z lokální produkce. Představa prodávat v takovém obchodě potraviny dovezené přes půl planety, ze země, která při produkci potraviny zanechala v půdě a ve vodě slušné množství chemie, se majitelům moc nezamlouvá.

Nákup bez obalu online

Nakoupit potraviny bez obalu lze už také přes internet. Tuto službu nabízí například „Bezobaláč“ ze Zlína. Pokud jste ze Zlína či okolí, tak stačí zavítat do e-shopu a klasicky nakoupit, jako u jiných e-shopů. V obchodě vám zboží naváží do zavařovacích sklenic a dovezou až domů, případně si nákup můžete vyzvednout na prodejně.

zero waste obchod

Obchod v Litoměřicích, kde nakoupíte bez obalu.

Na podobném principu fungují třeba „Vratné lahve“. Ti zavážejí zboží svým zákazníkům v okolí Hradce Králové, Pardubic a dalších východočeských měst. Pokud takový e-shop hledáte nebo chcete přímo navštívit zero waste obchod ve vašem sousedství, mapa Reduca určitě pomůže. A kdybyste při obchůzce narazili na nějaký obchod, který ještě v Reduce není, tak neváhejte a obchod zapište. Lidé v blízkém okolí to jistě ocení.

 

Zdroj:

forbes.cz/netopte-se-v-odpadu-je-tady-reduca-unikatni-mapa-ceska-kde-koupite-vse-bez-obalu/

www.lovime.bio/clanky/bio-bez-obalu/

mapa.reduca.cz/

V minulých dílech:

papírové krabice patří do eshopu

Vyhodit papírové krabice do kontejneru je škoda, raději je poskytněte e-shopům

Nejspíš jste si také všimli těch přeplněných modrých kontejnerů. Jsou plné kartonových krabic, které přitom slouží pouze k tomu, aby v nich dopravce jedinkrát doručil zákazníkovi objednávku. Takové plýtvání řeší jednoduchá aplikace… Odhozené papírové krabice…

eko lego postavička

Lego se zbavuje plastů, plastové sáčky nahradí sáčky z papíru

V dánské firmě Lego se v posledních letech hodně debatuje o tom, jakým materiálem nahradí ten plastový. Od příštího roku Lego nahradí plastové sáčky za papírové. Plastové sáčky by pak měly být zcela nahrazeny do pěti let. Lego a její tržby Lego v loňském roce dosáhlo…

Sledujte nás na Facebooku! 

 

 

Mrkněte dále na:

 

Billa se po velmi diskutované studii vrací k igelitkám. Je to správný krok?

Nemůžeme souhlasit s některými zadanými vstupy k vypracování studií, jejichž výsledky jsou zcela zavádějící. Navíc plastové tašky, které Billa…

…a stahujte naší první e-knihu:

Jak se zbavit igelitek jednou provždy

Zajímá vás, v čem si odnést nákup z obchodu, když ne v igelitové tašce? Nebo jaký mají vůbec plasty vliv na naše zdraví a jak omezit jejich spotřebu? Na vše vám dáme odpověď v našem novém e-booku.
 

Budeme rádi za vaše postřehy, co se děje v „Eko světě“.

Podělte se s námi o vaše zkušenosti s ekologickým smýšlením, povyprávějte nám o vašich Eko krocích. Pište níže. Čekáme na to!

Odměňte nás odběrem na Facebook stránkách a sledujte tak projekt Bez igelitky!

#BEZIGELITKY