Je v nejhlubších vodách zeměkoule. Je na nejsušším a nejodlehlejším místě na planetě. Je v rybách, ptácích a zvířatech. Nejsmutnější je, že už se nachází i v našich potravinách, tudíž i v nás. Plasty.

Tento materiál rozpoutal v našem současném životě revoluci, ale za jakou cenu.

Oceány jsou napěchované plasty, násilím je jimi krmíme.

Dovolili jsme plastům kolonizovat moře. Na hladině, pár metrů pod ní i v tisíci metrové hloubce. Jedenáct kilometrů pod hladinou v Mariánském příkopu našli vědci plastovou tašku. Tento odpad zůstane v oceánech věky, zvlášť v hlubokých vodách, kde je méně kyslíku a prakticky žádné světlo. To jsou faktory, které pomáhají plasty rozkládat. Takto tam, ale vydrží několik staletí. Toto je výsledek šedesáti let používání plastů. Kdybychom zítra přestali plasty vyrábět, tak již vyrobené kusy tu s námi budou ještě 500 let, na dně oceánů minimálně.

Co se s plasty stane, jakmile se dostanou do oceánu? Jsou skutečně tak neškodné, jak nám výrobci pořád předkládají? Opravdu nemají žádný vliv na zvířata ani na lidi?

Plastový odpad

 

Jak se dostává plast do vody?

Vše začíná na pevnině. Plasty, které se nezrecyklují, spolu s ostatním odpadem často končí na skládkách, kde se rozkládají desítky až stovky let. V horším případě se dostávají do moří a oceánů, kde ovlivňují tamní ekosystém.

Řeka splachuje plastový odpad do moře

Podle německé studie více než 90 % plastů do moří přináší deset velkých řek, které protékají hustě osídlenými oblastmi. Osm z nich je v Asii a další dvě, Nil a Niger v Africe.

V Evropě se řadí mezi nejproblematičtější řeky řeka Dunaj, která každoročně po své cestě nasbírá a následně do moře vypustí přibližně 1700 tun plastu. Samozřejmě i naše řeky s sebou do moře vypouští náš plastový odpad.

Plastový odpad

 

Únik peletek při výrobě plastových tašek

Vědci v Nizozemsku, zkoumající život ptáků v severní Evropě, již po dvacet let neustále nacházejí v žaludcích uhynulých Buřňáků kousky plastu. Ještě více znepokojující je opakovaný nález plastových peletek, které se používají při výrobě plastu.

Je to další důkaz toho, že nejen při výrobě uniká mnoho škodlivých látek, jako je to třeba u PVC, který je toxický a obsahuje škodlivé ftaláty a těžké kovy, ale i před samotnou výrobou dochází k úniku těchto plastových granulí.

Dochází k tomu však ještě dříve. Při samotném transportu.

Plastový granulát se vyrábí z ropy, ty jsou pak ve velkém dováženy do výroben plastů nákladními vlaky. Poté se veškerý náklad přemisťuje z vagónů do fabriky. Při tomto pohybu však dochází k úniků granulátu. Zbytky ve vagonech se z ventilů vysypou na zem. Jednoduše řečeno, smetou se na kolejiště. Za pár let, co se to takto u výroben děje, se jich tam nastřádají miliony.

Vysypaný granulát z vagonu před výrobnou plastových tašek

 

Je to černá skládka průmyslového granulátu. Když prší, tak z těchto podniků na výrobu tašek unikají dodnes miliony předvýrobních plastových granulí. Tyto nevyužité granule následně pronikají do vodního řečiště.

Na obrázku jsou v červených kolečkách znázorněny ventily, odkud se smete přebytek nevyužitých granulí. Tento nepořádek nechávají pracovníci ležet podél kolejišť před svým podnikem na výrobu plastových tašek.

Drastičtější je fakt, že vagóny nejen vymetají, ale poté ještě oplachují. Plastový granulát je tedy smyt vodou do kanálů, které ústí do řečiště. Za pouhé tři dny naměřili aktivisté únik 236 miliónů granulí z jednoho podniku.

Přírodní katastrofy

Například vlny Tsunami, kterých bylo v posledních desetiletí požehnaně, s sebou odnáší velkou část plastových předmětů. Nemusí se vždy nutně jednat o plastový odpad.

Dle studie z časopisu Scientific Reports, se odhaduje, že zemětřesení v Japonsku v roce 2011 smetlo do moře plastový odpad, který z celkového množství tvoří až 20 procent.

10x více platového odpadu než potravy

Plastový odpad je i v těch nejodlehlejších vodách Tichého oceánu. Ve vzorcích je zde měřen výskyt 10x více plastového odpadu než potravy. Není třeba velkých sítí a dlouhého čekání. Aktivisté, filtrující oceán, používají pro odchyt vzorku síť o šířce běžné sekačky, takže nepokryje příliš velké území. Je to jako byste na fotbalovém hřišti prověřili prostor o délce dvou centimetrů a šířce lidského vlasu. Oceán je tak rozlehlý, že pomocí sítě projíždějí velmi úzký pás, a přesto nacházejí takovéto množství plastových odpadků:

Kdekoli v oceánu můžete nahodit síť a vždy vytáhnete takové plastové odpadky.

Plastové tašky se v moři nerozpíjí

Plastové předměty se vlivem vln a narážení o útesy, například na Havaji, rozbíjí na menší částice.

Rotující proudy v Severním Pacifiku nasávají odpadky z Amerického kontinentu do „odpadkového víru“, v němž se připojí k odpadkům připlouvajícím z Asie. Právě Havajské ostrovy stojí této mase přímo v cestě. Zde již od roku 2002 dobrovolníci uklízejí pobřeží od malých úlomků plastu.

Tyto úlomky ryby vnímají jako potravu, považují je například za rybí vajíčka nebo plankton. Dnes se odhaduje výskyt plastových kousků vůči planktonu 60:1.

Ryby polykají degradovaný plast místo planktonu a žerou jej, dokud nejsou plné. Končí se žaludkem plný plastu. Tyto plasty v těle ryby uvolňují ftaláty a Bisfenol A a narušují endokrinní systém.

 

Co vše způsobují tyto jedy v těle malé rybičky, která je potravou pro větší ryby, které pak konzumujeme i my?

Jaký vliv to má na naše tělo?

Věděli jste například, že stačí, aby vám na plastovou lahev svítilo sluníčko a vy pak pili balenou vodu s příměsí jedovatých látek?

A co potom plasty, které jsou již poškrábané a vy je stále používáte, jako třeba plastové boxy na jídlo…

Existuje snad spojitost mezi plasty a neplodností u mužů?

Sledujte nás na Facebooku, ať vám neunikne druhá část! 

 

 

Mrkněte dále na:

 

Billa se po velmi diskutované studii vrací k igelitkám. Je to správný krok?

Nemůžeme souhlasit s některými zadanými vstupy k vypracování studií, jejichž výsledky jsou zcela zavádějící. Navíc plastové tašky, které Billa…

…a stahujte naší první e-knihu:

Jak se zbavit igelitek jednou provždy

Zajímá vás, v čem si odnést nákup z obchodu, když ne v igelitové tašce? Nebo jaký mají vůbec plasty vliv na naše zdraví a jak omezit jejich spotřebu? Na vše vám dáme odpověď v našem novém e-booku.

 

Budeme rádi za vaše postřehy, co se děje v „Eko světě“.

Podělte se s námi o vaše zkušenosti s ekologickým smýšlením, povyprávějte nám o vašich Eko krocích. Pište níže. Čekáme na to!

Odměňte nás odběrem na Facebook stránkách a sledujte tak projekt Bez igelitky!

#BEZIGELITKY