V dánské firmě Lego se v posledních letech hodně debatuje o tom, jakým materiálem nahradí ten plastový. Od příštího roku Lego nahradí plastové sáčky za papírové. Plastové sáčky by pak měly být zcela nahrazeny do pěti let.

Lego a její tržby

Lego v loňském roce dosáhlo tržeb v celkové výši 130,5 miliard Kč. Společnost má nyní otevřených 570 obchodů po celém světě. Minulý rok jich firma otevřela 150 a letos měla v plánu otevřít stejný počet.

Nejprodávanější produkty jsou z dlouhodobého hlediska stavebnice z řad Lego City, Lego Classic a Lego Technic.

Za půl století se vyrobilo kolem 600 miliard plastových kostiček. Nyní se vyrábí zhruba 36 miliard kostiček ročně, to je v průměru asi 1140 kostiček za sekundu.

Společnost Lego založil v roce Ole Kirk Christiansen a pojmenoval ji podle dánských slov „leg godt“, což znamená „hezky si hrajte“. Lego je nyní podle výše tržeb největším výrobcem hraček na světě.

 

kostičky Lego

Kostičky lego by měly být do roku 2030 z recyklovatelných materiálů.

 

V koronavirovém období zaznamenala firma nárůst prodeje u dražších stavebnic, které stojí i 20 000 Kč. Tento údaj říká, že si se stavebnicí v nouzovém stavu chtěli hrát nejen děti, ale i dospělí.

Nejdražší stavebnice stojí 25 000 korun a v ruce jí neodnesete. Na odnos z obchodu potřebujete vozík. Jedná se o exkluzivní raketu Star Wars.

V České republice má společnost Lego jeden z výrobních závodů sídlící v Kladně, kde byl provoz zahájen v roce 2000.

Plastové sáčky je třeba nahradit těmi papírovými

Lego chce v příštích letech investovat až 9 miliard korun do vývoje nových materiálů, které by měly nahradit ty plastové. Společnost tak vyslyšela přání dětí, které volají po opatření souvisejících se změnou klimatu. Jedním z požadavků bylo zrušit plastové sáčky. Lego chce do roku 2025 obaly, které budou splňovat všechny principy udržitelnosti. Plastové sáčky se dětem hůř otevírají než ty papírové, tvrdí firma.

plastové sáčky

Plastové sáčky budou nahrazeny papírovými.

Na změně se podílela i Gréta

To, co spustila švédská aktivistka Greta Thunberg, mělo vliv i na děti. Děti se začaly více zajímat o ekologii a udržitelnost. Do firmy přicházely dopisy od dětí: „Nechceme plastové sáčky“. Lego na to začalo reagovat.

Dnes můžete mezi kostičkami najít například solární panely na domeček. Lego dále dává důraz na provázání s přírodou, dokonce i na diverzitu. Ve stavebnicích už nebude jen jedna velikost postavičky, ale bude tam i malé dítě nebo starší dědeček. Plánují i nevidomá děvčátka, aby firma ukazovala dětem svět takový, jaký je.

Lego už nebude plastové

Dnes probíhají desítky výzkumů a testů materiálů, z čeho lego by mohlo v budoucnu být. Materiál musí být plně ekologický, ale zároveň dost pevný. Firma má závazek, že do roku 2030 nahradí plastové kostičky novým materiálem. Když odstraní plastové sáčky a nahradí papírovými, začnou celou stavebnici balit do 100 % papírové krabice a dokážou vyvinout nový materiál na výrobu kostiček, můžeme se těšit na 100 % recyklovatelnou stavebnici.

 

krabice Lego

Stavebnice lego mají dnes krabice ze 75 % recyklovatelných materiálů. Dnes pracují na tom, aby dosáhli na 100%.

  Už dnes má firma zhruba 80 komponentů, které tyto kritéria splňují. Ve stavebnici jsou to třeba palmy, stromy, lísky. Toto firma nyní vyrábí z cukrové třtiny.

Zdroje: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/lego-stavebnice-obal-plast-papir-udrzitelnost.A200915_175701_eko-zahranicni_mato https://www.seznamzpravy.cz/clanek/konec-doby-plastove-lego-hleda-novy-material-na-kosticky-121269 https://www.investicniweb.cz/news-trzby-vyrobce-hracek-lego-se-loni-vratily-k-rustu-zisk-stoupl/

V minulých dílech:

plastové tašky na pláži

10 nejčastějších předmětů nalezených na pláži

Během celého roku dobrovolní sběrači (beachcomberové) sbírají plastový odpad na plážích.

Jak vypadají pláže v jednotlivých ročních období a jaké zvláštnosti občas nalézají? Existuje žebříček nejčastěji nalézaných předmětů. Víte, které to jsou? Pláže během celého roku…

plastový odpad ve vodě

Plastové tašky v oceánech. Víte kolik jich tam může být?

50 až 70 % kyslíku, který dýcháme, je vyrobeno v oceánech. Oceány tedy produkují více kyslíku než všechny tropické lesy dohromady. Pokud ale dopustíme…

Sledujte nás na Facebooku! 

 

 

Mrkněte dále na:

 

Billa se po velmi diskutované studii vrací k igelitkám. Je to správný krok?

Nemůžeme souhlasit s některými zadanými vstupy k vypracování studií, jejichž výsledky jsou zcela zavádějící. Navíc plastové tašky, které Billa…

…a stahujte naší první e-knihu:

Jak se zbavit igelitek jednou provždy

Zajímá vás, v čem si odnést nákup z obchodu, když ne v igelitové tašce? Nebo jaký mají vůbec plasty vliv na naše zdraví a jak omezit jejich spotřebu? Na vše vám dáme odpověď v našem novém e-booku.
 

Budeme rádi za vaše postřehy, co se děje v „Eko světě“.

Podělte se s námi o vaše zkušenosti s ekologickým smýšlením, povyprávějte nám o vašich Eko krocích. Pište níže. Čekáme na to!

Odměňte nás odběrem na Facebook stránkách a sledujte tak projekt Bez igelitky!

#BEZIGELITKY