Nejspíš jste si také všimli těch přeplněných modrých kontejnerů. Jsou plné kartonových krabic, které přitom slouží pouze k tomu, aby v nich dopravce jedinkrát doručil zákazníkovi objednávku. Takové plýtvání řeší jednoduchá aplikace…

 

Odhozené papírové krabice v době pandemie

Papírové krabice se samozřejmě vyhazovaly již před pandemií. Při první vlně však přišel jejich nárůst, popisovala česká média zkušenosti popelářů, kteří nestíhali kontejnery na papír vyvážet.

S příchodem lock-downů se počet uskutečněných objednávek přes e-shop rapidně zvýšil, bohužel s tím i kartonový odpad. V období Vánoc počet objednávek rostl ještě strměji.

Vyhozené papírové krabice, putující k recyklaci, mají navíc na sobě zbytky lepenky, zbytky folie, kovové sponky, textilní výztuže, jsou polepeny štítky. Všechny nepapírové materiály se při recyklaci musí z krabic pracně odjímat.

Papírové krabice by v modrých kontejnerech měly končit prázdné, bez žádného obsahu, bez polystyrenových výplní, ideálně zbavené lepicích pásek.

 

Jaké e-shopy papírové krabice sbírají?

V Česku roste počet firem, které použité papírové krabice odebírají a používají je k další distribuci. Toto sdílení pomáhá firmám finančně i ekologicky šetřit. Takových společností je v ČR už pár desítek. V aplikaci „Kam s ním“ se dozvíte, které společnosti to jsou.

Sdílením tohoto článku pomůžete šířit tuto ekologickou myšlenku do dalších firem, a kdo ví, zanedlouho může tuto službu využívat některý z e-shopů v blízkosti vašeho bydliště.

 

kam s ním na mobilu

Aplikace „Kam s ním?“ na Androidu a Iphonu. Pomocí jednoduchého filtru můžete vyhledat kontejnery nebo odběrová místa veškerého odpadu.

mapa kam s ním?

Služba „Kam s ním?“ lze používat i v prohlížečích PC. Na mapě lze tak zjistit, které e-shopy ve vašem okolí papírové krabice odebírá.

 

Odnesením papírové krabice do firem pomáháte hned dvakrát. Podpoříte českou firmu, která tak ušetří na nákladech při pořizování obalových materiálů a snížíte uhlíkovou stopu.

Papírové krabice vhozené do kontejnerů se odvážejí do třídírny. Tam se vytřídí a lisují do balíků. Balíky papíru pak putují často stovky kilometrů v rámci celé Evropy, kde se s těmito balíky obchoduje.

 

Češi jsou mistři v třídění odpadu

Na jednoho českého obyvatele připadá spotřeba zhruba 150 kilogramů papíru ročně. V Česku se vytřídí až osmdesát procent papíru. Všeobecně se Česká republika řadí k prvním příčkám v třídění odpadu. To však v lidech zanechává falešný dojem, že se vlastně chovají ekologicky a že se nejen s papírem může plýtvat dál.

Recyklování je samo o sobě složitější proces, než si mnozí obyvatelé myslí. U papíru to není výjimkou. Papír nelze recyklovat neustále, teoreticky lze papír recyklovat maximálně sedmkrát. Při opakovaném recyklování se u papíru zkracují a slábnou celulózová vlákna.

S takovým papírem se slabými vlákny se můžete setkat u plat vajec nebo roliček od toaletního papíru. Tento papír by už neměl přijít do modrého kontejneru, ale do černého, kde bude odvezen do spalovny.

 

Závěrem

K dnešním dnům zažívá celá Evropa potíže s výrobou hnědého papíru. Výrobní kapacity jsou již vyprodané, poptávka po hnědém papíru je nejvyšší v historii. Může za to právě rostoucí počet objednávek z e-shopů.

 

Zdroj: https://forbes.cz/cesi-plni-kontejnery-krabicemi-z-e-shopu-mohou-je-pritom-poslat-dal/

V minulých dílech:

Rekrabička s obědem

Menu boxy, třeste se! Jsou tu REkrabičky

Štvaly ho vyhozené jednorázové menu boxy v kontejnerech. A tak se rozhodl, že s tím něco udělá. Zakladatel startupu REkrabičky, Ondřej Širočka, se už nemohl dívat na to, jak jeho kolegové v IT firmě, neustále plní koše plastovými menu boxy. „V práci si mý kolegové…

Jednorázové plasty končí

Jednorázové plasty v červenci končí

To, že jednorázové plasty zamořují naši planetu, se, dle již zveřejněných článků na tomto webu, zřejmě všichni shodneme. Každým rokem přichází nějaké omezení jednorázových plastů. Výjimkou nebude ani tento rok. Jaké zákazy padnou v roce 2021? S rokem 2021 přichází…

Sledujte nás na Facebooku! 

 

 

Mrkněte dále na:

 

Billa se po velmi diskutované studii vrací k igelitkám. Je to správný krok?

Nemůžeme souhlasit s některými zadanými vstupy k vypracování studií, jejichž výsledky jsou zcela zavádějící. Navíc plastové tašky, které Billa…

…a stahujte naší první e-knihu:

Jak se zbavit igelitek jednou provždy

Zajímá vás, v čem si odnést nákup z obchodu, když ne v igelitové tašce? Nebo jaký mají vůbec plasty vliv na naše zdraví a jak omezit jejich spotřebu? Na vše vám dáme odpověď v našem novém e-booku.
 

Budeme rádi za vaše postřehy, co se děje v „Eko světě“.

Podělte se s námi o vaše zkušenosti s ekologickým smýšlením, povyprávějte nám o vašich Eko krocích. Pište níže. Čekáme na to!

Odměňte nás odběrem na Facebook stránkách a sledujte tak projekt Bez igelitky!

#BEZIGELITKY