Vysoká spotřeba igelitových tašek přispívá značnou měrou k růstu plastového odpadu. Jen malá část z nich skončí v recyklačních kontejnerech a je znovu použita pro další výrobu. Většina se dostává na skládky, kde se rozkládá desítky let, nebo zamořuje přírodu a oceány.

Papírové tašky za pár korun

Ekologické a levné – přesně takové jsou papírové tašky, které jsou často cenově srovnatelné (podívejte se na porovnání na našem webu) s taškami vyráběnými z plastu. To oceňují především obchodníci, kteří hledají náhradu za igelitové tašky. Velkou výhodou je také luxusní vzhled a dobrá nosnost, díky které si papírové tašky poradí i s větším nákupem.

Textilní tašky s potiskem okouzlí každého

Textilní tašky mají jednu velkou výhodu, lidé je často dokážou využít na sto způsobů. Nosí je tak na nákup, do fitka, do školy, do práce a prostě všude možně. Vypadají totiž dobře, jsou prostorné, s velkou nosností a vejdou se do nich věci, které už nepojme batoh nebo kabelka. Nejenže mají významný vliv na snížení spotřeby igelitových tašek, ale také mohou posloužit jako skvělý reklamní předmět, který zákazníkovi udělá radost a zároveň bude obchod nebo firmu propagovat ještě dlouho poté.

Pevné tašky z juty na pláž i na nákup

Další možností jsou tašky z juty, které jsou prostorné a pěkné na pohled. Dají se tak použít na větší nákup nebo třeba na věci na koupaliště, a to několikrát za sebou, protože vydrží opravdu dlouho.

Pohodlné tašky na kolečkách

Ačkoli nejsou příliš skladné, nebudou vás z nich bolet ruce. Mohou se tak stát skvělým pomocníkem při odnosu větších nákupů v případě, že nemáte k dispozici automobil. Oblíbili si je především poštovní doručovatelé a starší generace, přesto se dostávají znovu do povědomí také u mladších ročníků.

Staronové silonové tašky

Přestože se vyrábí také z plastu jako igelitové tašky, jejich dopad na životní prostředí je výrazně menší. Jedná se totiž o tašky na více použití. Navíc jsou lehké, skladné a vynikají velkou nosností – stejně jako igelitové tašky.

Znovu objevené síťovky

Takzvané síťovky se staly symbolem éry 1948–1989 a postupně byly vytlačeny igelitovými taškami. Poslední dobou ale jejich obliba roste a stávají se módním doplňkem. Navíc jsou velmi praktické, prostorné a pevné.

Možností, jak nahradit igelitové tašky, je opravdu hodně. Pokud se chystáte na trh s čerstvou zeleninou a ovocem, skvěle vám poslouží také košík. V případě, že máte automobil, můžete pro odnos nákupu od pokladny k vozu využít zase přenosku, bedýnku nebo krabici.

 

Jak se zbavit igelitek jednou provždy

Zajímá vás, v čem si odnést nákup z obchodu, když ne v igelitové tašce? Nebo jaký mají vůbec plasty vliv na naše zdraví a jak omezit jejich spotřebu? Na vše vám dáme odpověď v našem novém e-booku.