Z velkých obchodních řetězců mizí plastové tašky. S koncem roku některé obchody nahradily plastové tašky papírovými a taškami z přírodních materiálů. Podíváme se, jak probíhá změna u našich nejznámějších obchodů v Čechách.

Penny Market

Penny Market doprodá zásoby jednorázových plastových tašek a místo nich nabídne tašky pro opakované použití z papíru, bavlny a polyesteru.

Doprodej skladových zásob jednorázových plastových tašek firma očekávala v prvních týdnech nového roku. „Chceme touto strategií aktivně přispět ke snižování spotřeby jednorázových plastů v ČR,“ uvedl jednatel Penny Marketu Martin Peffek.

Billa

S koncem roku přestala prodávat igelitové nákupní tašky i Billa a přešla na papírové. Nově nabízí zákazníkům na odnos nákupu tašky z recyklovaného papíru a rozložitelného polypropylenu a na jaře také tašky jutové a textilní. V prodeji budou mimo jiné dvě varianty papírových tašek, a to malá s nosností 10 kg za 3,90 Kč a velká s nosností 15 kg za 6,90 Kč.

Papírové tašky Topcraft pro běžný nákup. Potisk není drahý, poptat cenu flexotisku můžete zde…

Albert

Obchody Albert od ledna začaly zákazníkům nově nabízet papírové tašky ve třech velikostech. „U té nejmenší očekáváme, že si ji zákazníci oblíbí zejména pro malé nákupy v menších prodejnách,“ uvedl mluvčí řetězce Jiří Mareček.

Co se týká odnosu ovoce, zeleniny či pečiva, Albert zákazníkům umožňuje využít vlastní průhledné sáčky.

V oddělení ovoce a zeleniny záleží pouze na nakupujících, zda sáčky u druhů, které to z hygienických či manipulačních důvodů nutně nevyžadují, využijí. Mnoho zákazníků například na banány nebo další ovoce ve slupce, jako je třeba avokádo, mango, ananas či granátové jablko, sáčky nevyužívá,“ dodal Mareček.

Závěrem

Zákaz bezplatného výdeje plastových tašek platí v návaznosti na předpisy EU rok. Tenkých sáčků se ale změna nedotkla. Ministerstvo životního prostředí

přišlo loni s kampaní #dostbyloplastu do které se zapojilo 17 firem, mezi nimi IKEA, České dráhy, Lidl, Relay či Starbucks.

Cílem je zredukovat množství jednorázového plastového odpadu a nádobí a nabídnout alternativy.

Rádi bychom se zapojili do této kampaně s naším projektem #bezigelitky. Budeme rádi za propagaci a případnou budoucí spolupráci. Neváhejte se zapojit, přečtěte si seznamovací článek s projektem #bezigelitky a přemýšlejte ekologicky – ČÍST ČLÁNEK.

Jak se zbavit igelitek jednou provždy

Zajímá vás, v čem si odnést nákup z obchodu, když ne v igelitové tašce? Nebo jaký mají vůbec plasty vliv na naše zdraví a jak omezit jejich spotřebu? Na vše vám dáme odpověď v našem novém e-booku.

 

Zdroj: https://www.mzp.cz/cz/articles_190104