Všimli jste si někdy, kolik plastu vyhodíte za jediný den? Zkuste se na to zaměřit, budete překvapeni. Plastové obaly na potraviny, sáčky, igelitky, nádoby na drogistické zboží, PET lahve… to všechno a mnohem víc přispívá značnou měrou k růstu plastového odpadu, který pomalu, ale jistě zamořuje naši planetu.

Jednorázové plasty všude kolem nás

Lidstvo zná plasty už od roku 1855, kdy anglický vynálezce Alexander Parkes stvořil parkesin neboli umělou slonovinu. Později se na scéně objevil bakelit, který si mnoho z nás ještě pamatuje.

Největší měrou k růstu plastového odpadu však přispívají jednorázové plasty, které slouží především jako obalové materiály. Jejich historii si můžete prohlédnout v sekci faktů a statistik.

Asi nejznámější jsou PET lahve, které se vyrábí, jak název napovídá, z polyethylentereftalátu. Dále se v obchodech a restauračních zařízeních často setkáme s polyethylenem (PE), polypropylenem (PP), polystyrenem (PES) nebo také polyvinylchroridem (PVC) a polyamidy (nylon, silon), které už ale nepatří mezi jednorázové plasty.

Následky plastového šílenství

Plasty, které se nezrecyklují, spolu s ostatním odpadem často končí na skládkách, kde se rozkládají desítky až stovky let. V horším případě se dostávají do moří a oceánů, kde ovlivňují tamní ekosystém. Někteří živočichové je dokonce konzumují a pro neschopnost plasty trávit se často ukládají v jejich trávicím systému.

Některé plasty jsou dokonce toxické, jako například polyvinylchlorid (PVC), který obsahuje škodlivé ftaláty a těžké kovy. Další problematickou složkou plastů je bisfenol A (BPA), který narušuje funkci hormonů. V závislosti na podmínkách, které na plasty působí, se mohou toxické látky uvolňovat do okolního prostředí, používání plastů by se proto mělo omezit na minimum.

Jak je to s recyklováním?

Lidé vytvářejí stále více plastového odpadu. Velmi málo z nich ale recykluje. A současná situace začíná být neúnosná.

Nicméně je potřeba si uvědomit, že ne každý plast se dá recyklovat. Do žlutých kontejnerů nepatří například mastné obaly se zbytky potravin, obaly od žíravin nebo jiných nebezpečných látek, bioplasty, výrobky z PVC (novodur nebo novoplast), molitan, lino, guma nebo plexisklo.

Přestože mají plasty spoustu nevýhod, pro lidstvo představují levné a jednoduše dostupné materiály pro výrobu nejrůznějších produktů, které by jinak nevznikly nebo vypadaly úplně jinak. Plasty zkrátka nejsou tak špatné, lidé se s nimi však musí naučit zacházet a nevyužívat je zbytečně jako v případě jednorázových plastů.