Naše planeta je často označována jako Matka Země. Není se čemu divit. Je to ona, kdo nám dává život a možnost se každý den probouzet. I proto by nám osud naší planety neměl být lhostejný. Navzdory tomu skončí každým rokem v oceánech až několik tun plastů. Krok správným směrem přitom může udělat každý z nás. Místo igelitových tašek používejte ekologické alternativy, např. ve formě papírové tašky.

Plasty, kam se podíváš

Naše planeta je zamořena plasty. To má negativní dopad nejen na naše zdraví, ale také na životní prostředí a naši planetu. Zatímco igelitový sáček či taška se rozkládá několik desítek let, papírové tašce trvá rozklad pouhé 4 měsíce. A to je pouze jeden z mnoha důvodů, proč bychom měli igelitky vyměnit za papírové ekologické tašky. Platových sáčků a tašek bychom se měli zbavit nadobro také z těchto důvodů:

  • Plasty, včetně tašek a sáčků, se velmi těžko recyklují. Podle statistik se v Česku daří vytřídit přes 70 % plastových obalů, ovšem na recyklaci putuje asi polovina. Zbytek končí na skládkách, ve spalovnách či cementárnách.
  • Plastové sáčky a tašky představují smrtelné nebezpečí pro volně žijící zvířata, které si je často pletou s potravou.
  • Plastové sáčky jsou nebezpečné i pro nás. Drobné částice plastových výrobků se dnes nachází ve vzduchu, potravinách, ale i v pitné vodě. Důsledky pro zdraví jsou hrozivé.

 

banner cenové srovnání papírové a igelitové tašky

Prohlédněte si cenové srovnání, na kolik vás vyjdou plastové tašky a na kolik papírové.
Budete překvapeni wink

 

Papírovou tašku lze recyklovat a znovu využít

Důvod, proč papírové tašky nabírají na takové popularitě, je jejich 100% recyklovatelnost. Papír, který byl použit na výrobu takové tašky, umožňuje další recyklaci standardními recyklačními procesy, což z papírové tašky činí oproti její plastové alternativě ekologicky šetrnější variantu.

A o jakém papíru je tady řeč? Pro výrobu papírových ekologických tašek se používá papír vyráběný z kraftové buničiny. Ta vzniká z odpadu z výroben nábytku, přirozených prořezů lesa, pařezů nebo z napadených stromů. Nemusí být pokáceny hektary krásných lesů ani narušena příroda kolem nás.

V žádném případě to ale neznamená, že když papírovou tašku jednou použijete, automaticky musí poputovat do modrého kontejneru na papír. Papírové tašky mají tu výhodu, že je lze využívat také opakovaně, protože papír, který je použit na výrobu, obsahuje vysoký podíl primárního vlákna. To z nich činí pevné, vysoce kvalitní a odolné výrobky, které nám mohou sloužit stejně dlouho či déle než igelitové tašky.

papírová taška

Zvětšený oblíbený formát hnědé papírové tašky s plochým uchem z řady ExtraKRAFT. Rozměr 32x17x44 cm je ideální na klasické nákupy v supermarketu, díky rozšířenému dnu pojme i větší nákupy.

papírová taška

Pevná hnědá taška ExtraTWIST s krouceným uchem o rozměru 32x14x42 cm je často používána v obchodech s módou nebo pro sady dárků.

 

Výhody používání papírových ekologických tašek

  • Kvalita a opakované použití – ekologické papírové tašky jsou vyrobeny z kvalitních materiálů, díky čemuž si dobře poradí nejen s hmotností, ale i vysokým tlakem. Lze je využívat opakovaně.
  • Módní doplněk – papírová taška není jen symbol trvale udržitelné hodnoty. Svou roli dokáže sehrát také jako módní doplněk. Krásná papírová taška může vypadat luxusně a krásně doplnit jakýkoli outfit, což se o igelitce nebude dát říct ani za 100 let.
  • Budování značky – papírovou tašku můžete hodit do barev své firmy a ozdobit logem, díky čemuž získáte skvělý nástroj, jak propagovat svoji společnost.
  • Ochrana přírody – ukažte ostatním, že vám není lhostejný osud planety a že se chováte zodpovědně k životnímu prostředí. Češi přikládají stále větší váhu ekologicky šetrnějším výrobkům, takže papírové tašky ocení především vaši zákazníci a klienti.
  • Kvalita za dostupnou cenu – pokud se domníváte, že je papírová taška určitě dražší než igelitka, jste na omylu. Papírové tašky lze pořídit za dostupnou cenu, takže můžete být eko a přitom nezruinovat svůj rozpočet.

 

ekologie
ryba v pytlíku

Plast kolonizuje naši planetu I.část – Plasty v oceánech

Je v nejhlubších vodách zeměkoule. Je na nejsušším a nejodlehlejším místě na planetě. Je v rybách, ptácích a zvířatech. Nejsmutnější je, že už se nachází i v našich potravinách, tudíž i v nás. Plasty. Tento materiál rozpoutal v našem současném životě revoluci, ale za…

banner s papírovou taškou
tlačítko k výběru papírových tašek

Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne

 

 

Mrkněte dále na:

 

Billa se po velmi diskutované studii vrací k igelitkám. Je to správný krok?

Nemůžeme souhlasit s některými zadanými vstupy k vypracování studií, jejichž výsledky jsou zcela zavádějící. Navíc plastové tašky, které Billa…

…a stahujte naši e-knihu:

Jak se zbavit igelitek jednou provždy

Zajímá vás, v čem si odnést nákup z obchodu, když ne v igelitové tašce? Nebo jaký mají vůbec plasty vliv na naše zdraví a jak omezit jejich spotřebu? Na vše vám dáme odpověď v našem novém e-booku.
 

Budeme rádi za vaše postřehy, co se děje v „Eko světě“.

Podělte se s námi o vaše zkušenosti s ekologickým smýšlením, povyprávějte nám o vašich Eko krocích. Pište níže. Čekáme na to!

Odměňte nás odběrem na Facebook stránkách a sledujte tak projekt Bez igelitky!

#BEZIGELITKY