Jedna varianta je pro planetu šetrnější, ta druhá je toxická, přesto však i ta šetrnější, tedy ta papírová, je ve společnosti vnímána jako neekologická. Plastových výrobků je kolem nás spousta. Jedněmi z těch nejvýznamnějších jsou pak plastové tašky. Jaký rozdíl ve výrobě je mezi papírovou a plastovou taškou?

 

Zapomeňte na mýtus, že se papírové tašky vyrábí ze zdravých stromů, které se musejí v lesích porážet. Je zcela možné, že to tvrdí právě ty společnosti, které se zabývají výrobou plastové tašky a chtějí si tak zachránit své miliónové zisky.

Výroba papírových tašek

Také nás bolí pohled na vykácený les, je však mylné se domnívat, že stromy byly použity převážně na výrobu papírové tašky. Kácení lesů může mít mnoho důvodů. Mohly být napadeni škůdcem, byly pokáceny kvůli nepříznivému počasí nebo je vykáceli nelegální těžaři pro největší obchodní řetězec s nábytkem na světě, jako se tomu děje již několik let v Rumunsku.

Hlavní surovinou pro výrobu papírové tašky je dřevěná buničina. Ta se získává z prořezů lesů nebo při likvidaci napadených stromů škůdcem. Také odřezky dřevěných desek pro nábytek či stavebnictví mohou být vstupem pro výrobu papíru. Na rozdíl od neobnovitelných zdrojů, jejichž zásoby se každý rok tenčí, je dřevo velmi dobře obnovitelná přírodní surovina. Minimálně v Evropě funguje zodpovědný přístup k péči o lesy, jejichž stromy jsou doplňovány, případně plochy lesů rozšiřovány.

Víte, že…

… se od devadesátých let zvětšily zalesněné plochy v celé Evropě zhruba o 30 %? Výroba papírových tašek nemá devastující dopad na ekologii, jak si mnozí lidé myslí.

banner cenové srovnání papírové a igelitové tašky

Prohlédněte si cenové srovnání, na kolik vás vyjdou plastové tašky a na kolik papírové.

Budete překvapeni.

 

Recyklovatelné papírové tašky vyráběné z role papíru

 • Papírové tašky, které mohou být použity k recyklaci, se vyrábí na kraftový papír.
 • Pro výrobu kraftového papíru se používá pouze buničina (primární vlákno), nebo kombinace primárního a sekundárního vlákna (sekundární vlákno je získáno recyklací papíru)
 • Primární snahou je získat buničinu ze stromů napadených kůrovcem a dalšího vyklízení lesa nebo z pilin, jakožto odpadu vznikajícího při výrobě nábytku, případně dřeva pro stavebnictví
 • U výroby tašek z role papíru se na základě objednávky tašek (velikost, textura nebo barva tašky) volí potřebný papír a jeho vhodná šíře. Ve většině případů při výrobě nevznikají odřezky, tedy se pro tašku využije 100 % vstupního papíru.
 • Vstupem pro výrobu tašky jsou, kromě hlavní velké papírové role (šíře role může dosahovat až 150 cm), také menší role, které slouží pro zpracování papírového ucha a jeho zpevňujícího přelepu
 • Při průjezdu papíru strojem nejprve dochází k potisku (také může být potištěn zvlášť před výrobou). Po následném nelepení uch se z pásu papíru vytvaruje nekonečný tubus, který již má tvar těla tašky.
 • V poslední fázi dochází k odseknutí tašky v požadované výšce a pomocí sehraných nástrojů k vytvarování a slepení dna.
 • Hotová papírová taška vyjíždí ven ze stroje v tempu 60 – 120 tašek za minutu. Rychlost záleží na typu tašky, materiálu, rozměru a v neposlední řadě na schopnosti obsluhy.

 

Tyto tašky jsou zcela recyklovatelné, patří tedy do modrého kontejneru. Používané lepidlo pro lepení veškerých částí eko tašky je testované, biologicky nezávadné a splňuje veškeré parametry pro přímý styk s potravinou.

U tašek ExtraKRAFT a ExtraTWIST používáme navíc tavné lepidlo, díky tomu je dosažena nosnost až 10 kilogramů, takže s ní bez problému odnesete až čtyři dvoulitrové PET lahve!

papírová taška

Zvětšený oblíbený formát hnědé papírové tašky s plochým uchem z řady ExtraKRAFT. Rozměr 32x17x44 cm je ideální na klasické nákupy v supermarketu, díky rozšířenému dnu pojme i větší nákupy.

papírová taška

Pevná hnědá taška ExtraTWIST s krouceným uchem o rozměru 32x14x42 cm je často používána v obchodech s módou nebo pro sady dárků.

 

Jak se dělají plastové tašky

Záměrně nepíšeme známější spojení „igelitové tašky“, protože tento termín není úplně tak přesný. Tyto tašky se totiž z žádného igelitu nevyrábí. Pro jejich výrobu se používá granulát z polyetylenové pryskyřice.

Výroba plastové tašky je na rozdíl od ekologičtějších papírových tašek energeticky náročná, při roztavování granulátu je zapotřebí vysokých teplot. K dalšímu neekologickému chování dochází při transportu těchto plastových granulí do fabrik na výrobu plastové tašky. Plastové granule neboli pelety, jsou převáženy nákladními vlaky. Už v předchozím článku jsme upozorňovali na únik těchto pelet do přírody, buď při jízdě nebo při vyplachování vagonů od zbytků pelet. Díky tomuto nezodpovědnému chování uniká do vod a následně do oceánů šokující množství tohoto granulátu. Tyto pelety jsou navíc podobné jikrám, a tak je ryby konzumují. No a my pak konzumujeme ryby.

ryba v pytlíku

Plast kolonizuje naši planetu I.část – Plasty v oceánech

Je v nejhlubších vodách zeměkoule. Je na nejsušším a nejodlehlejším místě na planetě. Je v rybách, ptácích a zvířatech. Nejsmutnější je, že už se nachází i v našich potravinách, tudíž i v nás. Plasty. Tento materiál rozpoutal v našem současném životě revoluci, ale za…

 • Igelitové tašky se vyrábí z granulí polyetylenové pryskyřice.
 • Tyto plastové granule se roztaví ve vytlačovacím stroji při teplotě + 240 °C.
 • Stroj následně vytlačuje fólii ve tvaru válce v délce desítek metrů.
 • Následně se tento válec rozřízne na dvě fólie a ty se rozříznou na požadovanou šířku.
 • Nařezaná fólie se navine na roli, která může vážit i 160 kg.
 • Role s navinutou fólií je připravena na řezání tašek
 • Při řezání plastové tašky se její okraje zatavují při teplotě až 150 °C
banner s papírovou taškou
tlačítko k výběru papírových tašek

Sledujte nás na Facebooku, ať vám neunikne třetí část! 

 

 

Mrkněte dále na:

 

Billa se po velmi diskutované studii vrací k igelitkám. Je to správný krok?

Nemůžeme souhlasit s některými zadanými vstupy k vypracování studií, jejichž výsledky jsou zcela zavádějící. Navíc plastové tašky, které Billa…

…a stahujte naší první e-knihu:

Jak se zbavit igelitek jednou provždy

Zajímá vás, v čem si odnést nákup z obchodu, když ne v igelitové tašce? Nebo jaký mají vůbec plasty vliv na naše zdraví a jak omezit jejich spotřebu? Na vše vám dáme odpověď v našem novém e-booku.
 

Budeme rádi za vaše postřehy, co se děje v „Eko světě“.

Podělte se s námi o vaše zkušenosti s ekologickým smýšlením, povyprávějte nám o vašich Eko krocích. Pište níže. Čekáme na to!

Odměňte nás odběrem na Facebook stránkách a sledujte tak projekt Bez igelitky!

#BEZIGELITKY