Během celého roku dobrovolní sběrači (beachcomberové) sbírají plastový odpad na plážích. Jak vypadají pláže v jednotlivých ročních období a jaké zvláštnosti občas nalézají? Existuje žebříček nejčastěji nalézaných předmětů. Víte, které to jsou?
Pláže během celého roku
V podzimním období dochází k několika mimořádným zvýšení hladiny, během kterých se obvykle vyplaví hodně odpadků. Pro mnohé podzim znamená konec sezóny, kdy se chodí na pláž. Pro sběrače odpadků na plážích, nebo také pro takzvané „beachcombery“, sezóna teprve začíná.
V zimě vítr přivane odpadky na pevninu a díky silnějším přílivům se odhalí věci ztracené v písku. Leden je známý tím, že v jeho průběhu padají do moře kontejnery a ztrácejí tam svůj náklad. Beachcomberové si mezi sebou sdělují, když k něčemu takovému dojde a vydají se na pláž hledat předměty.
Odpad na pláži nasbíraný beachcombery. Obaly od chipsů bývají vyrobeny z nerecyklovatelných materiálů.
V jarním deštivém období se kvůli velkému přílivu vody vypouštějí čističky odpadních vod. V těchto měsících beachcomberové na plážích objevují mnoho předmětů, které lidé hází do záchodových mís (uzávěry od různých lahviček nebo vatové tyčinky)
V létě se pláže uklízí každý den. Často jsou zde odpadky, které tam jsou jen chvíli. Většinou se jedná o odpadky, které uletěly z odpadkových košů, protože bývají v létě věčně přeplněné. Nebo je to odpad, který tam někdo přímo odhodil. Pro letní měsíce je pak typický větší výskyt plastových brček, které se mohou na pláž dostat například odfouknutím z venkovních teras.
Beachcomber = sběrač odpadků na plážích
Vedle klasického plastového odpadu beachcomberové běžně nalézají i kusy oblečení.
Na jaké neobvyklé předměty beachcomberové narážejí?
Existuje facebooková stránka „Plasticus maritimus“, která umožňuje spojení beachcomberů z celého světa. Navzájem společně komunikují a informují se například o již zmíněných ztracených kontejnerech z lodí. Dále si vzájemně pomáhají identifikovat nalezené předměty a dohledat tak jejich původ.
Angličanka Tracey Williamsová je jednou z nejdůležitějších správkyň těchto ztrát a nálezů. Je zakladatelkou projektů Newquay Beachcombing a Lost at Sea. Díky těmto spojení beachcomberů z celého světa Tracey významně přispěla k umožnění identifikace mnoha předmětů. Stránky Lost at Sea jsou v současné době bohužel nedostupné. Existuje však mnoho dalších webových stránek se stejným cílem.
Nejedná se vždy o malé úlomky plastů nebo plastové tašky, beachcomberové pláže uklízejí i od takto velkých odpadků.
Náplně do tiskáren HP
Na konci roku 2015 se jedna beachcomberka prostřednictvím webových stránek Newquay Beachcombing dozvěděla, že jeden kontejner, ztracený nejspíš na začátku roku 2014, vysypal do severního Atlantiku náplně barev do tiskáren HP. Tato zpráva jí zaujala, protože v září téhož roku našla jednu náplň na mysu Cabo Raso v Portugalsku. Napadlo jí, jestli náhodou nepatří k této zásilce a začala pátrat. Spojila se s Tracey Williamsovou (správkyní webových stránek) a ta jí požádala, aby jí zaslala referenční číslo nalezené náplně.
Nakonec se potvrdilo, že náplň opravdu patří k této zásilce. Po uveřejnění této události se začali ozývat další beachcomberové z pobřeží u města Cascais v Portugalsku. Po uplynutí několika týdnů se ohlásilo 14 nálezců s těmito náplněmi.
Těchto případů existuje mnoho, například roku 1997 byla vlnou zasažena loď převážející náklad tak silně, že ztratila do moře 62 kontejnerů. Jeden z nich převážel 5 miliónů kostiček lega, s námořní tématikou. Zanedlouho na pláže Cornwallu v Anglii připlouvaly stovky miniaturních harpun, ploutví, pirátských mečů nebo chobotnic.
Nalezený plastový odpad beachcombery během jednoho dne.
A jaké předměty nalézají beachcombeři nejčastěji?
Každým dnem, každou hodinou je vlnami přinášen na pláž nějaký odpad. Zhruba 80 % odpadu tvoří plasty. Zde jsou ty nejčastější:
Nedopalky
Často se házejí přímo do moře nebo splachují do záchodu. Vajgly odhozené na silnicích, do kanálů nebo potoků jsou vlivem úklidu silnic nebo dešťů spláchnuty do moře.
Vatové tyčinky
Na plážích se většinou povalují bez vatičky a lidé si je pletou s tyčkami od lízátek. Tyto tyčinky dokáží způsobit smrtelné zranění mořským živočichům.
Potravinové obaly
Na plážích se objevují všemožné druhy i tvary obalů, například obaly od zmrzliny, chipsů, žvýkaček, sušenek, bonbónů… Spousta těchto obalů je nerecyklovatelná nebo se recykluje velmi těžko.
Láhve na vodu, víčka, kroužky
Na celém světě se každou vteřinou vyhodí přibližně 20 000 láhví na vodu. Pouze 7 % z nich je recyklovatelných. Předpokládaná doba rozkladu je asi 450 let.
Rybářské sítě a vlasce
Rybářské sítě se mohou ztrácet v moři. Dnes už každý z nás viděl alespoň jedno video, kde byl nějaký mořský živočich do těchto sítí zamotán. Postupem času se tyto sítě rozštěpí na menší kousíčky a pronikají do potravinového řetězce. Nedávno se objevily firmy, které tyto sítě používají k výrobě různých produktů, od plavek až po džíny.
Plastové sáčky
Do moře se dostanou skrze vodní toky nebo jsou odfouknuty z odpadkových košů. Sáčky vypadají jako medúzy, kterými se živí želvy.
Polystyren
Polystyren používají rybáři k výrobě bójek. Z tohoto materiálu se vyrábí i krabičky na návnady. Je lehký, létá, pluje, rozpadá se. Ryby si polystyren pletou s vajíčky jiných živočichů a žerou je.
Pelety
Pelety slouží k výrobě všech plastových výrobků, které známe. O úniku plastových peletek jsme vás již informovali v našem článku: Plast kolonizuje naši planetu I.část – Plasty v oceánech
Plechovky od nápojů
Skleněné láhve
Láhve, víčka, kroužky… Jedny z nejčastějších odpadků, které beachcombeři nalézají na plážích.
Odkud se bere tolik odpadků v moři?
- Jsou odfouknuty z odpadkových košů
- Do moře se dostávají vodním tokem
- Lidé splachují drobný odpad do záchodové mísy
Více než 75 % odpadků v moři pochází z činností na souši. Za zbytek může rybolov, osobní lodě nebo ropné plošiny.
Zdroj informací: kniha Plasticus Maritimus
Zdroj fotografií: https://www.facebook.com/greatlakesbeachcombing
Plastové tašky v oceánech. Víte kolik jich tam může být?
50 až 70 % kyslíku, který dýcháme, je vyrobeno v oceánech. Oceány tedy produkují více kyslíku než všechny tropické lesy dohromady. Pokud ale dopustíme…
Plast kolonizuje naši planetu I.část – Plasty v oceánech
Je v nejhlubších vodách zeměkoule. Je na nejsušším a nejodlehlejším místě na planetě. Je v rybách, ptácích a zvířatech. Nejsmutnější je, že už se nachází i v našich potravinách, tudíž i v nás. Plasty.
Tento materiál rozpoutal v našem současném životě revoluci, ale…
Billa se po velmi diskutované studii vrací k igelitkám. Je to správný krok?
Nemůžeme souhlasit s některými zadanými vstupy k vypracování studií, jejichž výsledky jsou zcela zavádějící. Navíc plastové tašky, které Billa…
…a stahujte naší první e-knihu:
Jak se zbavit igelitek jednou provždy
Zajímá vás, v čem si odnést nákup z obchodu, když ne v igelitové tašce? Nebo jaký mají vůbec plasty vliv na naše zdraví a jak omezit jejich spotřebu? Na vše vám dáme odpověď v našem novém e-booku.
Budeme rádi za vaše postřehy, co se děje v „Eko světě“.
Podělte se s námi o vaše zkušenosti s ekologickým smýšlením, povyprávějte nám o vašich Eko krocích. Pište níže. Čekáme na to!
Odměňte nás odběrem na Facebook stránkách a sledujte tak projekt Bez igelitky!
#BEZIGELITKY