Dříve než na naší planetě vypuklo plastové šílenství a produkce i spotřeba jednorázových plastů se vymkla kontrole, bylo naprosto běžné, že si lidé nosili své tašky na kolečkách, síťovky, batohy a jiné odnosové tašky do obchodů a v nich si opakovaně odnášeli svůj nákup.

Dnes je tomu úplně jinak, protože lidé jsou velmi pohodlní. To si však nemůžeme zazlívat, protože právě díky pohodlnosti se lidstvo dostalo z jeskyní až tam, kde je teď. Pohodlnosti by však měla předcházet zodpovědnost a péče o naši planetu.

Jedna igelitka na jeden nákup

Plastové tašky, které nám často skvěle poslouží pouze na jediný nákup, se hromadí v domácnostech a nevíme, co s nimi. Někteří je používají jako odpadkové pytle. Často by však udělali lépe, kdyby tašky vyhodili do plastů a pro svůj odpadkový koš použili rozložitelné odpadkové pytle.

Ostatní je dlouho přechovávají ve svých spížích, protože jim je líto vyhodit něco, co bylo tak zbytečné, a doufají, že pro své igelitové tašky najdou nějaké využití. Většinou je ale při jarním úklidu hromadně vyhodí do žlutého kontejneru nebo prostě jen tak do odpadkového koše – a to je skutečný problém. Přestože se igelitky dají recyklovat, často končí mimo recyklační kontejner a spolu s ostatním plastovým odpadem ničí životní prostředí. Kolik takových obalů končí ve směsném odpadu, se dozvíte v sekci faktů a statistik.

Pouze třídit nestačí

Ne každý plast se dá recyklovat, třídit tedy nestačí. Důležité je omezit spotřebu plastů a produkci plastového odpadu.

„Každý rok se celosvětově spotřebuje přibližně 500 miliard až 1 bilion plastových tašek, to znamená více než 1 milion za minutu. V průměru přitom recyklujeme pouze 1 plastovou tašku na každých 200 dalších, které používáme,“ uvádí na svých stránkách Conservingnow.com.

Statistiky jsou neúprosné a je potřeba s tím něco udělat. Přispět může každý. Například tak, že si při další návštěvě obchodu koupíte papírovou tašku nebo přinesete jednu vlastní.

Zpoplatnění igelitových tašek v ČR

V České republice byla spotřeba igelitových tašek donedávna opravdu vysoká, a to přibližně 300 kusů na osobu za rok. Ke snížení této opravdu vysoké spotřeby významně přispělo až povinné zpoplatnění igelitových tašek v obchodech, které u nás začalo platit od ledna roku 2018. Díky drobnému poplatku, který obchodníci určili sami, si většina zákazníků rozmyslela pořízení igelitové tašky a pro svůj nákup si začala nosit vlastní. Řada firem také nahradila plastové tašky papírovými.

Jedna plastová taška pouze na jeden nákup je luxus, který si naše planeta nemůže dlouhodobě dovolit. Myslete proto na další generace, na vaše děti, vnoučata a vnoučata vašich vnoučat, aby se tu i za desítky let měli všichni dobře.