Plýtvání jídlem je to nejhorší plýtvání

Na první pohled se může zdát, že plýtvání jídlem začíná a končí pouze u odpadkového koše s vyhozenými potravinami. Je to však dalekosáhlé, jde totiž i o mrhání zdroji vody, půdy, energie, peněz a lidské práce. Při pěstování, přepravě a výrobě jsou navíc produkovány emise skleníkových plynů, které bohužel přispívají ke globálnímu oteplování a změně klimatu.

Jídlo, které končí na skládce, nemá při jeho rozkládání dostatek kyslíku, jako je tomu naopak na zahradě na kompostu, a tak uvolňuje do ovzduší metan, což je 25krát horší skleníkový plyn než oxid uhličitý. Ročně se takto vyhodí tolik potravin, k jejichž výrobě bylo třeba 1,4 miliardy hektarů půdy, pro představu, je to zhruba 3krát větší rozloha, než má celá Evropa.

ZAJÍMAVOST:

Víte, kolik litrů je třeba pro výrobu potravin? Tak například:
– 865 litrů vody – 200 g kuřecích řízků
– 125 litrů vody – 1 zelené jablko
– 3 040 litrů vody – 200 g hovězího masa nebo 10 kg brambor
– 24 000 litrů vody – 1kg čokolády

PODLE STATISTIK:

Dle statistiky vyplývá, že lidé žijící sami, mají tendenci nakupovat více potravin, než jsou schopni do uplynutí data spotřeby zkonzumovat.
Celosvětově vyhozené jídlo vyprodukuje zhruba 3,3 gigatun skleníkových plynů ročně. Větší uhlíkovou stopu ze všech zdrojů má už jen Čína a USA.

6 krátkých tipů na to, jak omezit odpad z potravin

 • Zelenina, jako je brokolice, mrkev, jarní cibulka nebo salát, vám vydrží déle, když je postavíte do sklenice s vodou.
 • Udržujte v lednici čisté prostředí, prošlé páchnoucí potraviny nebo vylitá omáčka na polici nevoní jak vám, tak ani vašim potravinám.
 • Hnědý flekatý banán se dá stále jíst, navíc jsou nejlepší pro přípravu smoothie. Ze starších jablek udělejte štrůdl nebo koláč.
 • Tvrdé pečivo rozemelte a máte strouhanku na řízky.
 • Nepoužívanou zeleninu zmrazte, později se vám bude při příštím vaření hodit.
 • Minimální trvanlivost není trvanlivost maximální. Pozor u potravin s označením „spotřebujte do“, které se píše výhradně u masných a mléčných výrobků. Zmrazením si tuto spotřební dobu můžete prodloužit.

Také se vám ježí chlupy na zádech při pohledu na zabalené ovoce v plastovém obalu? Předchozí článek o tom, jak omezit odpad plastových obalů:

igelitové sáčky

Igelitové sáčky s ovocem ve Francii a Španělsku brzy neuvidíte

Plastové obaly a igelitové sáčky, kterými výrobci balí ovoce a zeleninu, budou ve Francii od 1. ledna 2022 zakázané používat. Hlavním cílem vyhlášky…

 • Znovupoužitelné tašky na nákup – Látkové tašky ze 100 % bavlny vhodné pro každodenní nákupy.

Bavlněná taška natural 140 gr
38×42 cm

jak omezit odpad taška s krátkým uchem

Textilní odnosná taška vyrobená ze 100 % bavlny s uchy prošitým křížovým stehem. Rozměr tašky 38x42cm.

Bavlněná taška 180 gr
38x10x42 cm

jak omezit odpad taška s širokým dnem

Textilní taška s hloubkou 10 cm, vyrobená ze 100 % bavlny s uchy prošitým křížovým stehem. Rozměr tašky 38x10x42cm.

 • Ekologické vatové tyčinky do uší – Dříve měly tyčinky plastové, dnes se vyrábějí buď z kartonu nebo bambusu.
 • Ekologické dětské plenky – Za dva roky spotřebuje dítě zhruba tunu plenek. Ekologická varianta plen nemá tak negativní ekologický dopad a je šetrnější ke zdraví miminek.
 • Ekologické kartáčky na zuby – Můžete zakoupit z materiálů, které jsou recyklovatelné nebo snadno odbouratelné v přírodě.
 • Ekologické odličovací tamponky – Jedná se o malé vypratelné hadříky.
 • Menstruace bez zbytečného odpadu – Vyzkoušejte menstruační kalíšek.
 • Ekologické holení – Snadno rozložitelné hlavice s břity, kovové žiletky nebo depilační vosk.
 • Ekologické pytle na odpad – Pytle do koše z recyklovaných materiálů, které se rychle rozloží.
 • Ekologické houbičky na nádobí – Z ekologické houbičky na nádobí se na rozdíl od té klasické v horké vodě neuvolňují umělé látky a až vám doslouží, tak do několika týdnů se úplně rozloží.
jak omezit odpad ekologická houbička

Ekologická varianta houbičky na nádobí, ovoce i zeleninu

 

 • Ekologická brčka- Vyrábí se ze skla, nerez oceli nebo kartonu.
 • Látková utěrka místo papírových – Upřednostněte stylovou látkovou multifunkční utěrku od té papírové.
 • Hrnečky na čaj a kávu s sebou – Nepřispějete tak ke hromadě 500 miliard jednorázových kelímků, které ročně skončí na skládce.
 • Krabičky na obědy a svačinky – Nebalte si svačiny do pytlíků, fólií nebo alobalů, sáhněte raději po krabičce.
 • Ekologické sáčky na ovoce a zeleninu – Jdete nakupovat? Nezapomeňte vzít své síťované eko sáčky na ovoce a zeleninu.
 • Ekologická láhev na pití – Pokud byste jednorázové plastové láhve přestali dnes kupovat, tak v průměru ušetříte zhruba 170 plastových lahví ročně.
 • Sypaný čaj bez zbytečných sáčků – Věděli jste, že se v některých sáčcích nachází plast? Díky předchozímu článku už dnes víte, jaké škodlivé látky uvolňuje plast do potravin, když ho zahříváte. Nebo jste ho nečetli?
bisfenol A mikrovlnka

Jed jménem bisfenol A, nikdy neohřívejte jídlo v plastu

Jaké látky z plastových výrobků nejčastěji unikají a kde se v těch plastech vůbec vzali a jak se mohou takové jedy, jako je například bisfenol A, dostat do lidského těla?

Jak omezit odpad opravováním spotřebičů

Už jste se setkali s tím, že vám nějaký spotřebič přestal fungovat krátce po konci záruční lhůty? No tak to vám „gratulujeme“, patříte mezi 75 % lidí, kterým se to už minimálně jednou za život stalo. Možná už také patříte k těm, kteří věří, že nám výrobci do spotřebiče úmyslně nastrkávají tzv. kazítko, vulgárněji „kur*ítko“.

Podle průzkumu mezi českými zákazníky převládá touha po opravě svého nefunkčního spotřebiče, ale často nevědí, kde opraváře hledat. Jak omezit odpad spotřebičů, když většina dotázaných uvedlo, že už se věci opravit nedají nebo že by to bylo příliš drahé?

Opravme Česko

Jak omezit odpad spotřebičů, u kterých je ještě šance opravy? Podobnou otázku si kladl Jan Charvát z webu opravárna.cz a začal šířit kampaň „Opravme Česko“. Díky jeho projektu se může zklamaný spotřebitel spojit s opraváři ze svého okolí. Může posoudit jejich reference a cenu a přímo je kontaktovat. Většinou jde o domácí kutily, kteří tuto službu využívají jako přivýdělek, a proto tyto opravy nemusí být vůbec drahé.

Jak omezit odpad kartonového papíru

Objednali jste si větší balík nebo koupili spotřebič zabalený do kartonové krabice? Přečtěte si článek o tom, kam jinam s takovými krabicemi než do popelnice:

papírové krabice patří do eshopu

Vyhodit papírové krabice do kontejneru je škoda, raději je poskytněte e-shopům

Nejspíš jste si také všimli těch přeplněných modrých kontejnerů. Jsou plné kartonových krabic, které přitom slouží pouze k tomu, aby v nich dopravce jedinkrát doručil zákazníkovi objednávku. Takové plýtvání řeší jednoduchá aplikace…

Ceny papírových tašek s potiskem nejsou vysoké…

…v některých případech je papírová taška s potiskem levnější než igelitová. Přitom jde o šetrnější variantu, často lépe vnímanou zákazníky.

V dnešní době zkrátka neplatí, že papírové tašky jsou několikanásobně dražší. Ceny jsou naopak srovnatelné a při výběru je třeba brát v potaz stále silnější necenové benefity papírových a jiných ekologických tašek.

Zdroj:
www.slimming.cz/ekologicke-denni-potreby
www.slimming.cz/rozhovor-jan-charvat
www.slimming.cz/plytvani-jidlem
www.mamaeco.com/eco-friendly-alternatives-to-sponges

Sledujte nás na Facebooku, ať vám neunikne třetí část! 

 

 

Mrkněte dále na:

 

Billa se po velmi diskutované studii vrací k igelitkám. Je to správný krok?

Nemůžeme souhlasit s některými zadanými vstupy k vypracování studií, jejichž výsledky jsou zcela zavádějící. Navíc plastové tašky, které Billa…

…a stahujte naší první e-knihu:

Jak se zbavit igelitek jednou provždy

Zajímá vás, v čem si odnést nákup z obchodu, když ne v igelitové tašce? Nebo jaký mají vůbec plasty vliv na naše zdraví a jak omezit jejich spotřebu? Na vše vám dáme odpověď v našem novém e-booku.

 

Budeme rádi za vaše postřehy, co se děje v „Eko světě“.

Podělte se s námi o vaše zkušenosti s ekologickým smýšlením, povyprávějte nám o vašich Eko krocích. Pište níže. Čekáme na to!

Odměňte nás odběrem na Facebook stránkách a sledujte tak projekt Bez igelitky!

#BEZIGELITKY