S novým rokem přicházejí opět další regulace plastového odpadu. Od ledna bude ve Francii zakázáno balit ovoce a zeleninu do plastových obalů. Igelitové sáčky budou v budoucnu omezené i ve Španělsku, aby se tak v zemi snížila produkce igelitového odpadu. Vyhozené igelitové sáčky zhoršují klima i životní prostředí.

Igelitové sáčky ve Francii

Plastové obaly a igelitové sáčky, kterými výrobci balí ovoce a zeleninu, budou ve Francii od 1. ledna 2022 zakázané používat. Hlavním cílem vyhlášky je omezit používání vyhozeného plastu a podpořit nahrazování ekologičtějšími materiály nebo recyklovatelnými obaly.

Podle odhadů se igelitové sáčky v současné době ve Francii používají k zabalení až u 37 procent veškerého ovoce a zeleniny. Přechod od plastu k alternativám bude v následujících měsících obtížný. Například prodej volných plodů je komplikovaný, řada zákazníků se ovoce dotýká. Zákazníci ale nechtějí, aby na jejich ovoce sahal někdo další.

papírové tašky

Na jaké ovoce a zeleninu se k balení nyní používají igelitové sáčky?

Na seznamu plodů, u kterých se od nového roku nesmí při balení používat igelitové sáčky, ani jiný plastový obal, jsou ze zeleniny například paprika, pórek, cuketa, lilek, brambory, okurka, mrkev, ředkvičky, květák, pastinák, tykev, rajčata a kořenová zelenina. Z ovoce pak banány, hrušky a jablka.

Zákon se vztahuje asi na třicet položek a v příštích letech budou přibývat další druhy ovoce a zeleniny. Do roku 2026 by se to mělo týkat hlavně drobnějšího ovoce, jako jsou různé bobuloviny.

V červnu 2023 by měly být plastové obaly a igelitové sáčky zakázané používat k zabalení cherry rajčat, zelených fazolí a broskví. Od roku 2024 pak u chřestu, hub, čekanky, třešní, některých salátů a bylin.

Zákaz plastových brček, kelímků, příborů a boxů z polystyrenu

Igelitové sáčky nebo plastové obaly a jejich omezení používání při balení ovoce a zeleniny výrobci, je součástí víceletého vládního programu. Už od letošního roku je ve Francii zakázáno nabízet jednorázové plasty, jako jsou plastová brčka, kelímky, příbory a boxy z polystyrenu.

plasty v oceánu

Plast kolonizuje naši planetu I.část – Plasty v oceánech

Je v nejhlubších vodách zeměkoule. Je na nejsušším a nejodlehlejším místě na planetě. Je v rybách, ptácích a zvířatech. Nejsmutnější je, že už se nachází i v našich potravinách, tudíž i v nás. Plasty.

Nejsou to jen igelitové sáčky, na řadě jsou lahve i tiskoviny

Od ledna 2022 musí být na veřejném prostranství poskytována vodní fontána, aby se omezilo používání plastových lahví.

Ve Francii se reklamní letáky a tiskoviny budou muset dodávat bez plastového obalu.

Restaurace s rychlým občerstvením už nebudou smět nabízet své plastové hračky zdarma.

Od roku 2023 bude ve francouzských restaurací zakázáno používání jednorázového plastového nádobí pro jídla konzumovaná na místě.

Igelitové sáčky ve Španělsku

Igelitové sáčky a jiné plastové obaly, budou také regulovány ve Španělsku. Od roku 2023 nebudou smět výrobci k zabalení ovoce a zeleniny použít igelitové sáčky. Ve španělských supermarketech a obchodech s potravinami bude zakázáno prodávat ovoce a zeleninu v plastových obalech. Španělsko chce co nejúčinněji bojovat proti nadužívání igelitových sáčků a plastových obalů. Znečištění plasty překročilo všechny meze. Jsou všude, plasty v oceánech, plasty v půdě, ve vzduchu, v jídle, v nás…

igelitové sáčky s ovocem

Španělská agentura pro bezpečnost potravin a výživu do nových předpisů stanoví seznam výrobků, kterých se nové nařízení týká. V seznamu nebudou například položky, které se při jejich volném prodeji mohou znehodnocovat. Španělské Greenpeace se zákazem souhlasí, jen poukazuje na to, že místní vláda v ekologických krocích nepostupuje dostatečně rychle.

Jaké další ekologické kroky plánuje Španělsko podniknout?

Stejně jako ve Francii, tak i ve Španělsku budou vznikat na veřejných prostranství fontánky s pitnou vodou.

Do roku 2025 chce Španělsko:

  • aby hotely, restaurace a jídelny používaly opakovaně použitelné láhve z 50 %. V případě piva by měl být cíl až 80 %. S následujícími léty by pak měly pracovat na zvyšování procent.

Do roku 2030 pak chce:

  • snížit prodej plastových lahví s nápoji na polovinu
  • dosáhnout toho, aby 100 % obalů bylo možné recyklovat

Ekologický tip jak pro zákazníky, tak obchodníky na závěr

Už jste slyšeli o mapě „Reduca“? Je to mapa míst po celé České republice a Slovensku kam lze odnést kartonové krabice, ve kterých vám byly doručeny vaše objednávky. Pokud máte e-shop a ocenili byste takové krabice, tak se stačí do mapy registrovat. Lidé, žijící v blízkém okolí, budou  o vás rychle vědět. Více informací v našem článku:

mapa Reduca

Reduca. Mapa míst, kde nakoupíte vše bez obalu

Pokud jste již přemýšleli o tom, že byste třeba jen ze zvědavosti navštívili některý ze zero waste obchodů, ale nevíte, kde se takový obchod nachází, tak mapa Reduca vám v tomto snadno pomůže. Reduca je unikátní mapa se seznamem míst, kde nakoupíte vše bez obalu. Těch…

Zdroj:

wave.rozhlas.cz/ve-francii-bude-od-ledna-zakazano-balit-ovoce-a-zeleninu-do-plastu-8596597

www.seznamzpravy.cz/clanek/konec-ovoce-a-zeleniny-v-plastu-spanelsko-planuje-zakaz-od-roku-2023-176196

 

V minulých dílech:

Plojharovi

Plojharovi pracují s papírem už přes 130 let

Už pátá generace Plojharů se soustředí na papír. Co předcházelo samotnému založení rodinné firmy a jakým nástrahám a krizím museli během těch 130 let čelit? V závěrečné části článku jsme pro vás zpracovali žebříček deseti rodinných českých firem v roce 2021. Znáte je…

reknihy

Reknihy a Knihobot aneb moderní cirkulární ekonomika s knihami

Lidi dneska nečtou. Mladý spíše zajímají počítače. Na čtení nemají čas. Dneska jsou v oblibě ty e-knihy. Asi jste už také zaslechli jeden ze zmíněných mýtů nebo se vám poštěstilo a slyšeli jste všechny a k tomu i nové a originálnější. Tento článek je takovým bořičem…

Sledujte nás na Facebooku! 

facebook taškahned

 

 

Mrkněte dále na:

 

Billa se po velmi diskutované studii vrací k igelitkám. Je to správný krok?

Nemůžeme souhlasit s některými zadanými vstupy k vypracování studií, jejichž výsledky jsou zcela zavádějící. Navíc plastové tašky, které Billa…

…a stahujte naší první e-knihu:

Jak se zbavit igelitek jednou provždy

Zajímá vás, v čem si odnést nákup z obchodu, když ne v igelitové tašce? Nebo jaký mají vůbec plasty vliv na naše zdraví a jak omezit jejich spotřebu? Na vše vám dáme odpověď v našem novém e-booku.

 

Budeme rádi za vaše postřehy, co se děje v „Eko světě“.

Podělte se s námi o vaše zkušenosti s ekologickým smýšlením, povyprávějte nám o vašich Eko krocích. Pište níže. Čekáme na to!

Odměňte nás odběrem na Facebook stránkách a sledujte tak projekt Bez igelitky!

#BEZIGELITKY