To, že jednorázové plasty zamořují naši planetu, se, dle již zveřejněných článků na tomto webu, zřejmě všichni shodneme. Každým rokem přichází nějaké omezení jednorázových plastů. Výjimkou nebude ani tento rok. Jaké zákazy padnou v roce 2021?

S rokem 2021 přichází další omezení jednorázových plastů. EU zakázala některé plastové předměty, u kterých nebude od července 2021 vůbec možné, aby vstoupily na trh. Prodejci tak mají půl roku na doprodej výrobků. O jaké zakázané jednorázové plasty se tedy jedná?

 

Igelitky u popelnic

Lehký plastový odpad odnáší vítr z malých odpadkových košů a zanáší jej přímo do moře.

 

Zakázané jednorázové plasty

Jedná se například o tyčinky do uší, plastové talířky a příbory, brčka a míchátka, tyčky, na nichž děti nosí balonky. Zakázané jsou i kelímky vyrobené z polystyrenu. Dále také produkty z bioplastu nebo z oxorozložitelných plastů. Ty totiž obsahují přísady, které se oxidací rozkládají na mikroplasty.

Jednorázové plasty byly v posledních letech masivně nadužívány. Co to způsobilo naší planetě a jaký vliv to má na naše životy se dočtete v sérii našich článků:

ryba v pytlíku

Plast kolonizuje naši planetu I.část – Plasty v oceánech

Je v nejhlubších vodách zeměkoule. Je na nejsušším a nejodlehlejším místě na planetě. Je v rybách, ptácích a zvířatech. Nejsmutnější je, že už se nachází i v našich potravinách, tudíž i v nás. Plasty. Tento materiál rozpoutal v našem současném životě revoluci, ale za…

slunce svítí na lahev

Plast kolonizuje naši planetu II.část – Škodlivé účinky

V první části jsme si řekli, jak se plast dostává do moří a oceánů a že jsou jimi již dnes postiženy i ty nejodlehlejší místa na planetě. Ptáci, ryby a další mořští živočichové tyto úlomky plastů požívají. Jaké látky se uvolňují do těla ryb a jaký to má na ně dopad?…

banány v igelitu

Plast kolonizuje naši planetu – III.část – Jak se vzdát plastů

Od té doby, co jsme začali plastové výrobky vyrábět, bychom jimi obalili zeměkouli celkem šestkrát kolem dokola. Je to obrovský problém a je třeba ho brát vážně. Klíčem k jeho řešení leží ve výchově. Lidé musí konečně pochopit, že následkem jejich jednání například…

V České republice se dle odhadů ročně prodá cca 300 milionů plastových brček, 20 milionů plastových talířů, 60 milionů příborů, 40 milionů menu boxů z polystyrenu a 40 milionů kelímků též z polystyrenu. Jsou to tisíce tun plastů, které najdeme všude, od fastfoodů po drogerie.

 

Věděli jste, že…

…každý z nás sníme zhruba jednu kostičku Lega 4×2 měsíčně? Zhruba za rok spořádáme celou plastovou helmu. Bohužel čističky nejsou schopny zcela vyčistit kohoutkovou vodu od mikroplastů.

 

Jednorázové plasty v době covidové

Jednorázové plasty nám v těchto složitých dobách pomáhají s dodržováním hygieny. Dnes jsou všude v obchodech vyvěšené plastové rukavice a jsou více nadužívány další hygienické potřeby, například jednorázové roušky. Uvidíme, jak to bude s těmito produkty.

Další jednorázové produkty budou nově regulovány. Hygienické vložky, tampony, vlhčené ubrousky nebo tabákové výrobky budou mít označení, že výrobek obsahuje plast a mělo by na nich být uvedeno, kam je lidé mají po použití vyhazovat.

EU řeší všechny produkty z žebříčku nejčastějších věcí, které se objevují na plážích. Mezi nimi jsou i víčka od nápojových lahví. Výrobci nápojů budou do budoucna muset víčka upevňovat k láhvi. EU dále stanovila, že by v roce 2025 měly být lahve vyrobené alespoň z 25 % z recyklovaného plastu.

plasty v oceánu

Jednorázové plasty jsou už všude.

Jednorázové plasty v nejhlubším podmořském příkopu

Produkce plastů neustále stoupá. Polovinu veškerého objemu plastů jsme vyrobili v posledních dvaceti letech. V budoucnu budeme v regulacích muset přidat, protože tyto kroky nebudou stačit.

Teď už není žádné místo na planetě, kde by plast nebo mikroplast nebyl. Igelitový sáček se objevil i v nejhlubším podmořském Mariánském příkopu, téměř 11 tisíc metrů pod hladinou Tichého oceánu. Z analýzy sněhu z Arktidy se prokázalo, že dochází k transportu mikroplastů vzduchem.

 

Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/posledni-pulrok-s-plasty-na-jedno-pouziti-od-cervence-nesmi-prijit-na-trh-staty-je-hodne-vyuzivaji-k.A210101_203816_ln_domov_rkj

https://vtm.zive.cz/clanky/kazdy-mesic-snime-jednu-kosticku-lega-42-za-rok-pak-celou-plastovou-helmu/sc-870-a-207408/default.aspx

V minulých dílech:

eko lego postavička

Lego se zbavuje plastů, plastové sáčky nahradí sáčky z papíru

V dánské firmě Lego se v posledních letech hodně debatuje o tom, jakým materiálem nahradí ten plastový. Od příštího roku Lego nahradí plastové sáčky za papírové. Plastové sáčky by pak měly být zcela nahrazeny do pěti let. Lego a její tržby Lego v loňském roce dosáhlo…

plastové tašky na pláži

10 nejčastějších předmětů nalezených na pláži

Během celého roku dobrovolní sběrači (beachcomberové) sbírají plastový odpad na plážích.

Jak vypadají pláže v jednotlivých ročních období a jaké zvláštnosti občas nalézají? Existuje žebříček nejčastěji nalézaných předmětů. Víte, které to jsou? Pláže během celého roku…

Sledujte nás na Facebooku! 

 

 

Mrkněte dále na:

 

Billa se po velmi diskutované studii vrací k igelitkám. Je to správný krok?

Nemůžeme souhlasit s některými zadanými vstupy k vypracování studií, jejichž výsledky jsou zcela zavádějící. Navíc plastové tašky, které Billa…

…a stahujte naší první e-knihu:

Jak se zbavit igelitek jednou provždy

Zajímá vás, v čem si odnést nákup z obchodu, když ne v igelitové tašce? Nebo jaký mají vůbec plasty vliv na naše zdraví a jak omezit jejich spotřebu? Na vše vám dáme odpověď v našem novém e-booku.
 

Budeme rádi za vaše postřehy, co se děje v „Eko světě“.

Podělte se s námi o vaše zkušenosti s ekologickým smýšlením, povyprávějte nám o vašich Eko krocích. Pište níže. Čekáme na to!

Odměňte nás odběrem na Facebook stránkách a sledujte tak projekt Bez igelitky!

#BEZIGELITKY