Na planetě se denně vyprodukuje přes 3,5 milionů tun odpadu. Plastový odpad skončí na skládkách, v třídírnách, ale také v oceánu, a dokonce nám krouží nad hlavami na oběžné dráze Země.
Plastový odpad ve vesmíru
O kosmickém odpadu se stále mluví jen velmi zřídka, přitom představuje stejně velký problém jako ten u nás na Zemi a na dně oceánu. Za pouhých 63 let, co se lidstvo věnuje vesmírným programům, se nám podařilo vytvořit až 9 000 tun odpadu na oběžné dráze. Jedná se především o nefunkční součástky kosmických zařízení, satelitů, raket, i nářadí, které astronauti upustili při montáži.
I když se jedná o malé součástky, menší nářadí nebo drobný plastový odpad, tak stejně dokáže poškodit jiné fungující technologie, například satelity nebo ohrozit astronauty operující na mezinárodní vesmírné stanici. Tento plastový odpad se totiž pohybuje rychlostí až 29 000 km/h, mají zhruba 7krát větší rychlost než vystřelená kulka.
Nebezpečný tříštivý plastový odpad, tzv. Kesslerův efekt
I několik centimetrů malý plastový odpad vyvolává na vesmírné stanici poplach. Blížící se úlomky jsou detekovány příliš pozdě na to, aby stanice provedla úhybný manévr, astronauti se tak musí ukrýt do záchranné dopravní kosmické lodi Sojuz.
Obzvlášť nebezpečným se pak může stát tzv. Kesslerův efekt, kdy se plastový odpad při srážkách rozdrcuje na menší kusy, ty pak letí s jinými kousíčky a při dalších srážkách smetí dochází k vytváření nových úlomků.
Když nám prší plastový odpad
Odpad v kosmu nekomplikuje život jen astronautům na oběžné dráze, ale také nám na Zemi. Drobný plastový odpad při pádu shoří v atmosféře. Někdy se ale může jednat o velký kolos, jako tomu bylo v květnu loňského roku, kdy nebezpečně blízko New Yorku a Los Angeles proletěl dvacetitunový kus čínské rakety. Nakonec skončil na dně Atlantského oceánu.
V roce 1979 se poblíž australského Perthu zřítily trosky vesmírné stanice Skylab. Městská rada udělila americké NASA pokutu 400 dolarů za znečišťování veřejného prostranství. Městské radě tehdy zavolal prezident Jimmy Carter, aby se jménem USA omluvil. Pokuta však byla uhrazena až v roce 2009 při příležitosti 30. výročí zániku stanice.
Když nám prší plastový odpad
Oceány jsou plíce naší planety. Na zemi nám kyslík vytvářejí rostliny, stromy, tropické pralesy, ale i fytoplankton v oceánech. Jsou to mikroskopické řasy, které vytvářejí více než polovinu kyslíku, který zde dýcháme. Mořské mikrořasy produkují více kyslíku než všechny pralesy dohromady. A plastový odpad tyto mikrořasy zabíjí.
Plastové tašky v oceánech. Víte kolik jich tam může být?
Oceány. Plíce naší planety. Za přísun kyslíku na pevnině vděčíme rostlinám, stromům a tropickým pralesům. Většina rostlin pohlcuje oxid uhličitý a vytváří nám kyslík. Tomuto jevu říkáme fotosyntéza. Stejně tak funguje fytoplankton v oceánech. V oceánech existuje…
Kolik plastového odpadu skončí v oceánech?
Největší problém představují plasty, celkový roční objem pro rok 2021 je zhruba 8 milionů tun.
Je to zhruba:
- 16 tašek plných plastového odpadu vyskládaných na jednom metru čtverečním po všech pobřeží na světě.
- 15 nákladních vozů plných odpadu vhozených do oceánu každou minutu.
Tímto tempem bude ve vodách v roce 2050 více odpadu než ryb. Nejhorší na tom je, že se tempo nezpomaluje.
Pár kroků, které může podniknout každý z nás
Každý z nás může svou malou změnou mnohé ovlivnit. Ukazováním na největší znečišťovatele na Zemi se nic nespraví. Začít bychom měli u sebe, je to hlavně ta nejjednodušší cesta. Jedině dobře, když svým konáním ovlivníme i své okolí. Oceňujeme lidi, kteří při procházce lesem dobrovolně sklízejí poválený plastový odpad, nebo dobrovolníky, kteří pravidelně uklízí z pláže plastový odpad.
V příštím díle Vám představíme tipy na to, jak být v roce 2022 více EKO a nezbláznit se z toho. Díky praktikování těchto myšlenek už nebudete chodit každý třetí den s košem.
Reduca. Mapa míst, kde nakoupíte vše bez obalu
Pokud jste již přemýšleli o tom, že byste třeba jen ze zvědavosti navštívili některý ze zero waste obchodů, ale nevíte, kde se takový obchod nachází, tak mapa Reduca vám v tomto snadno pomůže. Reduca je unikátní mapa se seznamem míst, kde nakoupíte vše bez obalu. Těch…
Zdroj:
lui.cz/lide-zivot/16537-znecisteni-planety-od-morskeho-dna-az-do-vesmiru-tady-jsou-presna-data-a-informace-ktere-vas-mozna-prekvapi
Igelitové sáčky s ovocem ve Francii a Španělsku brzy neuvidíte
S novým rokem přicházejí opět další regulace plastového odpadu. Od ledna bude ve Francii zakázáno balit ovoce a zeleninu do plastových obalů. Igelitové sáčky budou v budoucnu omezené i ve Španělsku, aby se tak v zemi snížila produkce igelitového odpadu. Vyhozené…
Látkové tašky jsou sice ekologické, ale s ničím bychom to neměli přehánět
To, že je nějaký produkt ekologický a jeho používáním dáváme najevo své ekologické smýšlení neznamená, že se nám ještě naše pozitivní postoje k ekologii nemohou vymknout z rukou. Často se tak stává i nevědomky. I zde platí staré babské pravidlo „s ničím bychom to…
Billa se po velmi diskutované studii vrací k igelitkám. Je to správný krok?
Nemůžeme souhlasit s některými zadanými vstupy k vypracování studií, jejichž výsledky jsou zcela zavádějící. Navíc plastové tašky, které Billa…
…a stahujte naší první e-knihu:
Jak se zbavit igelitek jednou provždy
Zajímá vás, v čem si odnést nákup z obchodu, když ne v igelitové tašce? Nebo jaký mají vůbec plasty vliv na naše zdraví a jak omezit jejich spotřebu? Na vše vám dáme odpověď v našem novém e-booku.
Budeme rádi za vaše postřehy, co se děje v „Eko světě“.
Podělte se s námi o vaše zkušenosti s ekologickým smýšlením, povyprávějte nám o vašich Eko krocích. Pište níže. Čekáme na to!
Odměňte nás odběrem na Facebook stránkách a sledujte tak projekt Bez igelitky!
#BEZIGELITKY