Začátek nového roku je vždy plný nadějí, změn a nereálných předsevzetí. Po pár týdnech většina z nás náhle vystřízliví a začíná se vracet do svých starých kolejí. Představy o lepších zítřkách jsou náhle fuč. Chybou bývá stanovení příliš velkých cílů a nízká trpělivost.
Dnešní článek je souhrn malých ekologických tipů. Díky nim pomůžete jak životnímu prostředí, tak zároveň sobě, svému fyzickému a duševnímu zdraví, Harmonelo Probio. Dále můžete pozitivně ovlivnit chování svých dětí, rodičů a příbuzenstva.
Ještě, než se dostaneme k tipům…
Tipy jsou psané krátce a ve stručnosti, nic zbytečně nekonkretizují. Vše by mělo člověka přivést k zamyšlení, jak by mohl jednotlivé tipy jednoduše aplikovat do svého každodenního fungování. Tipy, které jsou pro něj neaplikovatelné, jednoduše přeskočí a zapřemýšlí nad jiným tipem.
Na začátku není nutné zkoušet změnit hned všechny své dosavadní návyky, stačí si vybrat pár těch nejjednodušších a sledovat změnu. Doporučujeme se pak za nějaký čas k článku vrátit, oživit si znovu všechny tipy a nějaké další aplikovat. Když tento postup dodržíte, uvidíte, že po malých krůčcích uděláte nakonec velký krok.
Čtením tohoto článku už podnikáte ten první malý krůček k ekologickým změnám. Ke změnám, které se pozitivně dotknou i vašeho fyzického a duševního zdraví. Nastavíte zdravé návyky u svých dětí, a nakonec v některých krocích se vám podaří zmírnit finanční zátěž vaší domácnosti. A nyní už k jednotlivým tipům.
Výlety
Jeďte s rodinou do přírody nebo k babičce na chatu. Na své rodiče nebo prarodiče často zapomínáme, raději dáváme přednost lenošení doma u televize, protože jsme se celý týden dřeli. Jenže přijde pondělí a my se cítíme snad ještě hůř než v pátek odpoledne.
- Je pro vás obtížné najít si čas o víkendu? Jděte na malou procházku, nejlépe do parku nebo do lesa, nikoliv pro nákup nebo do obchodního centra.
- Jeďte s rodinou na celodenní výlet, vlakem, obhlédnout v okolí hrad nebo na zámek, v Čechách je toho spousty.
- Výlet vás vzpruží, nadýcháte se čerstvého vzduchu, načerpáte energii ze slunečního záření.
- Když nejste doma, šetříte elektřinu, topení a vodu.
Doprava
Vlastnit dnes automobil je čím dál složitější. Modré zóny, kam se podíváš, dražší povinné ručení, údržba auta atd. Je opravdu nutné vlastnit automobil, když bydlíte ve městě, kde vám všude jezdí MHD nebo se vše potřebné nachází v docházkové vzdálenosti?
- Zkuste jízdu na kole nebo jít do práce jednou za čas pěšky, budete více vnímat změny, které se odehrály ve vašem městě.
- Překonejte se a jezděte hromadnou dopravou.
- Jeďte s rodinou na výlet vlakem, vyhněte se stresu v kolonách, poznáte ten rozdíl.
- Je pro vás těžké nechat váš vůz doma? Bez dozoru? Musíte s ním jezdit každý den do práce, protože je to prostě pohodlné? Pokud je možné se do práce dopravit na kole, udělejte to. Alespoň jednou za týden, změnu postřehnete okamžitě. Už jen proto, že uvidíte dopravu očima cyklisty, vám možná přijde příští konflikt, jakožto řidiče s cyklistou, docela humorný.
- Co byste raději: popíjeli ve vlaku kávu a četli knihu nebo popojížděli na dálnici v koloně?
Potraviny
- Nenechte se strhnout akcemi a různými slevami, kupujte jen to, co jste opravdu schopni zkonzumovat.
- Nechoďte nakupovat hladoví, lépe tak odoláte nakupování pochutinek a laskomin.
- Před nákupem si vyfoťte obsah vaší ledničky a spižírny, budete si pak jistí a nenakoupíte to samé už podruhé.
- Kontrolujte datum spotřeby a rovnou i výrobce. Asi všichni víme, z jakých zemí dovezené potraviny nechceme konzumovat.
- Kontrolujte složení, alespoň matně, není třeba jít hned do hloubky. Má smysl kupovat něco, co obsahuje deset éček?
- Kupujte potraviny v recyklovatelných obalech. Kečup ve skle, omáčky ve skle. Když už obchod nabízí tu samou variantu ve skle, tak proč to kupovat v umělohmotném obalu.
- Upřednostněte pultový prodej před uzeninami prodávanými v umělohmotném obalu.
- Maso je vždy lepší u kupovat u řezníka než kupovat maso v umělohmotné vaničce v supermarketu.
- Nekupovat ovoce a zeleninu ve vaničkách nebo jiných umělohmotných obalech.
- Nejhorší obaly jsou ty od chipsů, tyto obaly jsou nerecyklovatelné. Když už si chcete dopřát, kupte alespoň to největší balení než dvě malé, ideálně ale úplně něco jiného.
- Dnes už snad každý obchod nabízí pult s potravinami, kterým brzy dojde spotřební lhůta. Pokud víte, že potravinu do té doby zkonzumujete, zachraňte potravinu. Vyvarujte se však impulzivního nákupu.
- Pečivo ze zmrazeného polotovaru vám do večera nevydrží, kupujte od lokálních pekařů
- Noste své síťované pytlíky na ovoce a zeleninu a vyvarujte se spotřeby mikrotenových sáčků.
- Mějte svou látkovou tašku a nepořizujte v obchodě tu jejich igelitovou.
- Upřednostněte kvalitu nad kvantitou. Uvidíte ten rozdíl, jak vás nasytí kvalitní potraviny.
- Nenakupujte zbytečně pitnou vodu v PET lahvích.
- Neohřívejte si jídlo v plastových nádobách a nepijte horké nápoje v plastových kelímcích, teplem se z plastu uvolňuje jedovatý bisfenol.
- Při nakupování potravin odmítejte účtenky. Účtenky jsou vyráběny z termopapíru a k jeho výrobě se používá i jedovatý bisfenol A.
Plast kolonizuje naši planetu II.část – Škodlivé účinky
V první části jsme si řekli, jak se plast dostává do moří a oceánů a že jsou jimi již dnes postiženy i ty nejodlehlejší místa na planetě. Ptáci, ryby a další mořští živočichové tyto úlomky plastů požívají. Jaké látky se uvolňují do těla ryb a jaký to má na ně dopad?…
Nakupování a péče o oblečení
- Pokud víte, že máte plnou skříň ramínek, neberte si domů další, řetězce většinou nabízí nekvalitní umělohmotná, která se za čas lámou.
- Oblečení choďte nakupovat cíleně, nejen protože jdete zrovna okolo.
- Jděte pro oblečení se svou taškou, šetříte životní prostředí a svou peněženku.
- Oblečení kupujte raději v kamenném obchodě než přes e-shop. Oblečení si vyzkoušíte a hned víte, jak vám nový kousek padne, vyvarujete se tak reklamace nebo výměny zboží, kdy se kvůli tomu znovu spouští řetězec přepravného.
- E-shop objednávky spotřebovávají obalový materiál a pohonné hmoty při přepravě.
- Vybírejte oblečení z kvalitních přírodních materiálů
- Nakupování levného oblečení se z dlouhodobého hlediska nevyplatí, dříve se obnosí a lidé si takových kousků váží přeci jen méně, než těch dražších
- Při nakupování vybírejte pečlivěji a koupi dobře zvažte, nenakupujte impulzivně
- Nekupujte oblečení jen proto, že je ve slevě a vy přitom víte, že vám na 100 % nesedí
- Maminky, na facebooku je plno skupin s oblečením, pro vás i vaše děti. Různé skupiny pořádají swap akce, kde si mezi sebou maminky vyměňují oblečení
- Jsou kousky oblečení, které opravdu není nutné žehlit
- Naučte své děti uklízet, skládat a starat se o své ošacení. Popřípadě i svého manžela
- Nevhazujte použité spodní prádlo do jednoho koše společně s ostatním ošacením, zabráníte tak šíření bakterií na další oblečení
- Zapínejte pračku vždy plnou
- Když kupujete prací gely v plastových nádobách, tak alespoň kupujte to největší balení
Hygiena
Některé tipy se mohou zdát, že nemají s ekologií nic společného. Opak je pravdou. Žijeme v propleteném ekosystému, kde
- Není nutné mít po celou dobu sprchování zapnutou vodu, stačí na začátku, vypnout, namydlit, spláchnout a jít. Ušetříte opravdu velké množství vody
- Šetřete ohřevem vody a otužujte se. Je to zdravé a přidá vám to na psychice
- Koupelnu dobře větrejte, obzvlášť po koupeli, omezte šíření plísní a bakterií
- Mokrou osušku rozložte nejlépe venku na šňůře. Omezíte tím šíření plísní, které je nutno likvidovat chemickými přípravky. Přípravky budete takto šetřit a tím i zdraví celé domácnosti.
- Upřednostněte tuhá mýdla v papírových krabičkách než levná tekutá mýdla s mikroplasty v plastové nádobě
- Existují už i tuhé šampony ve tvaru mýdla
- Nepoužívejte klasické deodoranty obsahující mikročástice hliníku a jiné škodlivé látky, které se vám vstřebávají do těla nebo ucpávají póry. Vyzkoušejte některé z přírodních deodorantů nejlépe v recyklovatelném obalu.
- Klasické zubní pasty se prodávají v plastu náročném na recyklaci, kupujte alespoň vždy to největší balení. Tyto zubní pasty obsahují jedovatý fluorid, zapřemýšlejte o koupi nějaké přírodní pasty, prodávají je ve velkém balení i ve skle.
- Víte kolik zubních kartáčku za život vyhodíme? No hodně… Zubní kartáčky pořizujte z přírodních materiálů, třeba z bambusu.
- Použité kartáčky Curaprox lze odnést nebo zaslat na jejich pobočku, firma tyto kartáčky přímo recykluje.
- Dnes už lze koupit uchošťoury z bambusu, tak proč stále kupovat ty plastové. V oceánu s nimi mají ryby problém a často je tyto tyčinky i zabíjí.
- Upřednostněte kosmetiku v recyklovatelných materiálech před těmi plastovými
Starost o domácnost
- Pro utření nábytku od prachu stačí hadr a teplá voda
- Drahé saponáty v plastových lahvích lze nahradit jablečným octem a jedlou sodou
- Snadno omyvatelná podlaha je zdravější než koberec, který je za pár let plný mikro škůdců
- Nepřetápějte doma zbytečně, není to zdravé a stojí to značnou část peněz
- Větrejte často
- Zapojte své děti do úklidu, nastavte jim zdravé návyky. Uklidit vlastní pokoj, ustlat postel a větrat si, by měl umět každý od malička.
- Umývejte nádobí co nejúsporněji, nejlépe v myčce.
- Umývejte nádobí hned a nehromaďte ho ve dřezu, zaschlá špína jde pak hůře smýt a spotřebujete více vody.
- Řeďte mycí prostředky vodou, budou více pěnit a ušetříte podstatnou část saponátu na jedné lahvi
- Pořiďte si do domácnosti pár květin, mají pozitivní vliv na naše zdraví a psychiku.
- Rozházené veškeré věci všeho druhu po celé domácnosti mají negativní vliv na naši náladu. Dejte všem vašim věcem své místo a vždy je tam po použití vracejte. Příště už budete vědět, kde máte technický průkaz od vozidla nebo svou řasenku.
Třídění
- Třídění má smysl a když máte u domu barevné kontejnery, tak využijte všechny. Už není jen žlutá, modrá a zelená. Existují popelnice i na obaly, bílé sklo, baterie, žárovky, kompost nebo použitý jedlý olej.
- Při vyhazování od sebe oddělujte materiály – papír od plastu, plastovou zátku od PET lahve odšroubujte, nejlépe ještě odstraňte i kroužek z hrdla lahve, jedná se o jiný druh plastu.
- Upřednostněte nákup potravin v recyklovatelných obalech, nejlepším ekologickým řešením je nákup v bezobalových obchodech.
- Projděte si tabulku nejběžnějších vyhazovaných obalů a do jakých kontejnerů patří. Budete se divit, u jakých obalů děláte dlouhodobě chybu.
- Obnošené oblečení zkuste darovat za odvoz, do dětských domovů nebo jiných ústavů, při nejhorším vyhazujte do oranžových kontejnerů.
Reduca. Mapa míst, kde nakoupíte vše bez obalu
Pokud jste již přemýšleli o tom, že byste třeba jen ze zvědavosti navštívili některý ze zero waste obchodů, ale nevíte, kde se takový obchod nachází, tak mapa Reduca vám v tomto snadno pomůže. Reduca je unikátní mapa se seznamem míst, kde nakoupíte vše bez obalu. Těch…
Knihovny a půjčovny, cirkulární ekonomika
- Jste-li vášnivý čtenář a máte v blízkosti knihovnu, raději si knihy půjčujte a nevyhazujte peníze za nově pořízené knihy
- Máte doma hromadu knih, na které už bohužel jen usedá prach? Pošlete je do světa. Existují služby, které vaše knihy odkoupí (viz článek „Reknihy a Knihobot aneb moderní cirkulární ekonomika s knihami“), nabídněte je na databazeknih.cz, na facebook skupinách s knihami a bazarech. Uvidíte, jak se za nimi zapráší.
- Pořizování nového nářadí a různých elektrických pomocníků může být nákladné. Požádejte o půjčení známé nebo si je půjčte na internetu. Dnes existují půjčovny nářadí fungující na stejném principu jako knihovny.
- Potřebujete jednou za čas automobil? Z dlouhodobého hlediska je výhodnější si auto půjčit.
- Vlastníte pozemek? Pronajměte ho například na webu bezkempu.cz
- Máte v rodinném domě volné patro? Pronajímejte ho.
Máte své ekologické tipy, které se vám osvědčili a nezazněli v dnešním článku? Podělte se o ně s námi v komentáři. Napište nám, jak se Vám dnešní tipy líbily.
Plastový odpad od dna oceánu až do vesmíru
Na planetě se denně vyprodukuje přes 3,5 milionů tun odpadu. Plastový odpad skončí na skládkách, v třídírnách, ale také v oceánu, a dokonce nám krouží nad hlavami na oběžné dráze Země.Plastový odpad ve vesmíru O kosmickém odpadu se stále mluví jen velmi zřídka, přitom…
Igelitové sáčky s ovocem ve Francii a Španělsku brzy neuvidíte
S novým rokem přicházejí opět další regulace plastového odpadu. Od ledna bude ve Francii zakázáno balit ovoce a zeleninu do plastových obalů. Igelitové sáčky budou v budoucnu omezené i ve Španělsku, aby se tak v zemi snížila produkce igelitového odpadu. Vyhozené…
Billa se po velmi diskutované studii vrací k igelitkám. Je to správný krok?
Nemůžeme souhlasit s některými zadanými vstupy k vypracování studií, jejichž výsledky jsou zcela zavádějící. Navíc plastové tašky, které Billa…
…a stahujte naší první e-knihu:
Jak se zbavit igelitek jednou provždy
Zajímá vás, v čem si odnést nákup z obchodu, když ne v igelitové tašce? Nebo jaký mají vůbec plasty vliv na naše zdraví a jak omezit jejich spotřebu? Na vše vám dáme odpověď v našem novém e-booku.
Budeme rádi za vaše postřehy, co se děje v „Eko světě“.
Podělte se s námi o vaše zkušenosti s ekologickým smýšlením, povyprávějte nám o vašich Eko krocích. Pište níže. Čekáme na to!
Odměňte nás odběrem na Facebook stránkách a sledujte tak projekt Bez igelitky!
#BEZIGELITKY